Hoşgeldiniz  

Değişmen Oranlar (Proust) Yasası’nın Ortaya Çıkışı!!!

admin | 09 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Fransız Kimyager Joseph-Louis Proust (1754-1826), o sıralarda Fransız Devriminin karmaşasından uzakta kalmak için İspanya’da çalışıyordu. Maddelerin bileşiminin üretme yoluna bağlı olarak değişip değişmediği üzerine ateşli bir tartışmaya katıldı.

Özenli bir dikkat gerektiren analizleri kullanarak Proust, 1799’da bakır karbonatın laboratuvarda nasıl hazırlanırsa hazırlansın veya doğada diğer maddelerden nasıl ayrılırsa ayrılsın, ağırlık olarak bakır, karbon ve oksijende değişmez oranlarda olduğunu gösterdi. Hazırlanan bileşim daima beş birim bakıra karşılık, dört birim oksijen ve bir birim karbon içeriyordu.

Böylece Proust çeşitli belişimlerle de durumun aynı olduğunu göstererek genel bir değişmez oranlar yasası olduğunu yani günümüzde çoğunlukla Proust yasası olarak bilinen yasayı ileri sürdü.

Bu yolla da karışımlarla örneğin havada olduğu gibi farklı elementler herhangi bir oranda bulunabilir bileşimler ile başka türlü değil de belirli oranlarla karıştırılmış farklı elementlerden meydana geldiği ve arasındaki ayrımı göstermiştir.

182 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım