Hoşgeldiniz  

Darwin İspinozu Nedir?

admin | 03 Eylül 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Galapagos ve Cocos adalarında yaşayan, serçeye benzer kuş türüdür. Kökenlerinin nereden geldiği bilinmemekle birlikte, bu adaya eskiden gelmiş olan serçe türlerinden türedikleri düşünülmektedir. Serçeye o kadar benzerler ki bunların başka bir grupta toplanan türleri olabileceği uzun yıllar düşünülmemiş; sonra kuş derilerini inceleyen Gould adlı bir bilim adamı tarafından rastlantıyla tanımlanmışlardır. Daha sonra İngiliz doğa bilimcisi Charles Robert Darwin, bu dalara yaptığı bir araştırma gezisi sırasında bu kuşların 6 türünü tespit ettiği ve gaga büyüklüklerine göre bunlar birbirinden ayırt ettiği çin “Darwin İspinozları” olarak anılmaya başlanmıştır.

Bu kuşların, Ekvator’dan gelip bu adalara yerleşmiş Catamblyrhynchus Diadema adlı ispinoz türünden türediklerini savunan başka bir kuram da vardır. İç yapıları ve yuvaları arasındaki büyük benzerlikleri kanıt olarak gösteren bu kuram daha doğru kabul edilir.

Grup olarak “geospiza” diye bilinen bu kuşlar toprak üzerinde besin ararlar ve değişik gaga büyüklüklerine göre değişik besinler yerler.

147 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım