Hoşgeldiniz  

Damıtılmış İçkinin Keşfedilmesi ve Günümüze Kadar Gelişi!!!

admin | 05 Mart 2016 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Doğal mayalanmanın farkına varan insanoğlu meyve ve diğer maddeler mayalanınca alkol biriktiği ve sonunda mayalanmaya neden olan mayaları ve diğer mikroorganizmaları öldürecek kadar yoğunlaştığını fark ettiler.

Bijoux_Cognac_XO_Gif_Box-300-300

Simyacılar nasıl damıtılma yapılacağını keşfettiler. Bir maddeyi ısıtıp buharlaşabilecek maddeleri uzaklaştırma işlemiydi bu. Buharlaşabilen maddeler sonra geride erimiş maddeyi bırakarak başka bir yerde sıvı halde yoğunlaşıyordu. Bu şekilde deniz suyu ısıtılacak olursa, buharda sadece su bulunur ve bu su soğutulursa içilebilir. Geriye ise tuz kalır ve kendi başına kullanılabilir.

Sonunda alkollü içecekler de damıtılmaya başlandı. Alkol sudan daha düşük derecede kaynadığından, içecekten elde edilen ilk buharlar esas sıvıdan alkol açısından daha yüksek orandadır. Bundan sonra buharlar soğutulursa sonuçta ortaya orjinalinden çok daha etkili ve daha güçlü bir içki çıkar.

25L-Home-brewing-font-b-equipment-b-font-liquor-wine-font-b-Distilling-b-font-Column

1300 yılında İspanyol simyacı Arnauld de Villanova şarabı damıttı ve ilk kez oldukça saf bir alkol elde etti. Aslında yaptığı şey sıradan şaraptan alkol seviyesi çok daha yüksek olan damıtılmış şarap, yani konyak üretmekti. Böylece sadece konyak değil, aynı zamanda viski de büyük miktarda kullanıma sunuldu.

706 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım