Hoşgeldiniz  

Daksil ne zaman ve kim tarafından icat edildi?

admin | 16 Aralık 2017 | Bilim, Genel, İlginç Bilgiler

Sıvı  yazı düzeltme, basın ve yayın yazılı sayfalardaki yanlışları düzeltmek için kullanılan ve hızlı kuruyan bir boyadır. Sıvı düzeltici Amerikalı Bette Nesmith Graham tarafından 1951 yılında icat edildi. 1956 yılında Bette Nesmith Graham, Mistake Out (Yanlışa Son)  şirketini kurdu. 1968 yılında Şirketin adı Liquid Paper Corporation olarak değiştirildi. 1990 yılında düzeltme kalemi satışa sunuldu.

Sıvı yazı düzeltici, Amerikalı Bette Nesmith Graham  tarafından 1951 yılında icat edildi. Bette Nesmith Graham sanatçı olmak istiyordu fakat oğluna bakmak için sekreter olarak çalışmak zorundaydı. Yazısının mükemmel ve hatasız olması hoşuna gidiyordu. Bir gün eve gitti ve yazı yazdığı sayfanın rengini bulmak için bazı boyaları karıştırdı. Şişedeki karışımdan azıcık boya alıp yanlışların üzerine fırçayla  kapamayı denedi. Başka sekreterler de bu boydan istedim.  Bir süre sonra evinde yaptıklarını diğer sekreter arkadaşlarının satmaya başladı.

Sıvı yazı düzelticisinin  üzerine yazı yazmadan önce tamamen kuruması gerekir, aksi halde leke bırakır ve etrafa bulaşır. İlk düzeltme sıvısı  su içine toz beyaz boya katılarak yapıldı. Su yavaş buharlaştığı için kuruması uzun sürdü.

Formül değiştirildi ve sudan çok daha hızlı buharlaşan bir sıvı kullanıldı. Düzeltme sıvıları artık çok daha çabuk kuruyordu. Sıvı yazı düzelticisi çoğu insanı yazı yazmak için daktilo kullandığı günlerde çok önemli bir büro aracıydı. Şimdilerde bilgisayar ile yazı yazıldığı için düzeltme sıvısı çok sık kullanılmıyor. Artık herhangi metnin çıktısını almadan önce ekranda yanlışları kontrol etme şansına sahibiz.

Bette Nesmith Graham, kadınların yeni geçim yolları bulmada yardımcı olacak 2 Vakıf kurdu.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

248 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım