Hoşgeldiniz  

Daha Sağlık Bir Omurguya Sahip Olmak için Yapılması Gereken Şeyler Nelerdir?

admin | 31 Aralık 2014 | Genel, Sağlık

60 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 60’ında omurga deformitelerine rastlanıyor ve önümüzdeki yıllarda bu sayıların çok daha fazla artması bekleniyor. Bu artışın önüne geçebilmek için ise yaşarken yapılan ve hatta alışkanlık haline gelen bazı alışkanlıkların değiştirilmesi gerekiyor.

 

Omurga Sağlığını Koruyan 7 Öneri;

1- Formunuza özen gösterin: Fazla kilolar omurgaya binen yükü artırıyor ve hareketlerin kısıtlanmasına neden oluyor. Sağlıklı beslenerek formunuzu koruyun ve omurganızı rahatlatın. Ayrıca kalsiyumdan zengin ve dengeli bir beslenme sisteminizin olması kemiklerinizin de kuvvetlenmesini sağlıyor.

2- Düzenli spor yaparak kaslarınızı güçlendirin: Hemen hemen hepimiz hareketsiz bir hayat yaşıyoruz. İşyerinde ya da evde mümkün olduğu kadar az hareket etmeye çalışıyor, her yere arabayla ya da otobüsle gidiyoruz.Bu durum da kaslarımızın güçsüzleşmesine neden oluyor. Sağlıklı bir omurga yapısı için kaslarınızın mutlaka kuvvetli olması gerekiyor. Bu nedenle her gün mutlaka yarım saatinizi egzersize ayırın.

3- Hareketsiz hayattan uzak durun:Hareketsiz hayat kasların kuvvetsiz omurganın sağlıksız olmasına neden oluyor. Bu nedenle hayatınıza mümkün olduğu kadar hareket katın.

4- İyi bir duruşa sahip olun: Sağlıklı omurganın ilk kuralı sağlıklı bir duruşa sahip olmaktan geçiyor. İyi bir duruşta omurga minimum enerji kullanıyor ve yıpranmıyor. Dolayısıyla da ilerleyen yıllarda omurgada sorunların ortaya çıkma şansı azalıyor.

5- Topuk boyunuza dikkat edin:Aşırı topuklu ya da babet ayakkabılar, diz kalça ve omurga sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle ayakkabı topuğunuzun boyu 3 – 4 santim olsun.

6- Sigaradan uzak durun: Sigara içmek, disklerin beslenmesini bozuyor ve bel ağrısına neden olabiliyor. Omurganızın sağlıklı olabilmesi için sigara içmeyin.

7- Çantanızın ağır olmamasına dikkat edin: Günlük olarak taşıdığınız çanta veya laptop omurgada ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle özellikle de bel ve boyun ağrınız varsa ağırlık taşımayın. Taşımanız gereken ağır bir eşya olduğunda ise vücudunuza yakın tutun ve belinizden yukarı kaldırmayın.

911 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım