Hoşgeldiniz  

Dağsıçanı ve Özellikleri!!!

admin | 11 Mayıs 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kemirgenler takımının sincapgiller familyasına giren memeli türüdür. Latince adı Marmota’dır. Kuzeyde ılıman iklim bölgelerinin dağ ve ovalarında yaşarlar. Yalnız Marmota Manax türü, Kuzey Amerika’nın ormanlık bölgelerinde bulunur. Sincapgillerin çoğu gibi gündüz faaliyet gösterirler. Gün boyunca yiyicek aramak veya sadece güneşlenmekle vakit geçirirler. Deliklerinden uzaklaşmamaya dikkat ederler. Bir tehlike karşısında dağsıçanlarından biri, tiz ıslıklı bir ses çıkartarak bütün grubu uyarır ve hepsi büyük bir hızla deliklerine kaçarlar.

İri vücut yapıları sayesinde kendilerinden küçük kemiricileri avlayan gelinciklere karşı direnirler. Kartallar, tilkiler ve ayılar en tehlikeli düşmanlarıdır. Gün boyunca yuvaları dışında olduklarından çevrelerine karşı ihtiyatlı olma duyguları çok gelişmiştir. Toprağın deliklerinde yeni yaptıkları, kuru otla dolu yuvalarında bütün aile bir arada kış uykusuna yatar. Bu uyku devresi, yaşadıkları bölgenin özelliklerine göre 6 aya kadar uzayabilir. Baharda kış uykusundan kalkınca kış yuvasını değiştirirler.  6 aylık bir gebelik devresinde sonra 2-4 yavru doğar. Büyümeleri yavaştır ancak 2-3 yaşında erginleşirler.

Dağsıçanları genellikle yuvalarını kış uykusuna hazırlamak için saman ve ot çöplerini ağızlarında taşırlar. Eskiden bunların kesilmiş otları ve çöpleri demet yaptıkları, 4 ayakları ile karınlarının üstünde sıkıştırıp arka üstü yattıkları ve diğerlerinin yerde yatanı kuyruğundan çekerek deliğe götürdükleri söylenir. Yakın zamanlarda İsviçre ve Amerika’da dağsıçanlarının bu davranışta bulundukları saptanmıştır.

Dağsıçanlarının birkaç türü vardır. Alp dağsıçanı yani Alpine Marmota, Kuzey Amerika dağlarında ve Avrupa’da Alp dağlarındaki otlaklarda ve ağaçların yetişmediği yüksekliklerde yaşardı. Buna çok benzeyen türlere Asya’nın kuzeyinde ve Kuzey Amerika’nın batısında da rastlanır. Bobak dağsıçanı yani Marmota Bobak ise steplerde yaşar. Dağsıçanlarının 3 türü de Kuzey Amerika’nın batısında bulunur. Sarı karınlı dağsıçanı yani Marmota Flaviventris bunların en iyi bilinenidir.

Sincapgillerin öbür türlerine oranla daha iki olan dağsıçanlarının güçlü vücut yapıları vardır. Uzunlukları 30-60 cm, ağırlıkları 7 kg kadar çıkar. Bacakları kısa ve güçlü, gövdenin üçte biri kadar uzun olan kuyrukları az tüylüdür. Renkleri kahverenginin çeşitli tonlarında değişir; belirli bir renk yoktur. Postları değerlidir. Toplu yaşarlar. Çeşitli bitkilerle beslenen ve sincapgillerin öbür türleri gibi boyun keseleri olmayan dağsıçanları, yiyecek depo etmezler; sonbaharda çok şişmanlarlar. Marmota Caligata yani Kırçıl Tüylü dağısıçanı; Kuzey Amerika’nın Kuzey Buz denizi kıyılarında yaşayan ve sık tüylü postu için çok avlanan bir hayvandır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

180 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım