Hoşgeldiniz  

Cücegeyikler ve Özellikleri!

admin | 23 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı havyanlardan memeliler sınıfının toynaklılar üsttakımının çiftparmaklılar takımının gevişgetirenler alttakımının bir üstfamilyasındandır. Latince adı Tragulina’dır. İnce yapılı, geyiğe benzeyen hayvanlar olan cücegeyikler, çiftparmaklıların en küçükleridir. Omuz yükseklikleri 30 cm bulmaktadır. Baş küçük, ağız ile burun kesimi sivri ve uzundur. Bacaklar çok incedir. Post çok kısa tüylüdür, sırtı kahverengi olan postta beyaz çizgi ve benekler bulunur; bazen düz kahverengi olanlara da rastlanır. Karın kısmı genellikle beyazdır.

Cücegeyiklere pek küçük olmalarından dolayı Sıçangeyik de denir. Ancak dış görünüşleriyle geyiğe benzemekle birlikte, bu hayvanlar daha çok domuz ve deveyle akrabadırlar. Boynuzları yoktur. Geviş getirirlerse de mideleri geyik midesinden çok daha basit yapılıdır. Ayrıca birçok geyiğin yüz ve bacaklarında görülen güzel koku çıkarıcı salgıbezleri yani misk bezleri bu hayvanlarda bulunmaz. Üstçene köpekdişleri, özellikle erkekte uzun, eğri, keskin olup alt dudağı aşar. Bu nitelikleri domuzunkilere ve deveninkilere benzer. Erkeğin, bu dişlerini saldırı ve savunmada kullandığı sanılmaktadır. Yan dişler, hayvanın başlıca besini olan yaprak ve meyveleri öğütmeye uygun biçimde dizilmiştir. Öteki çiftparmaklılarda olduğu gibi bunlarda da iki orta parmak çok irileşmiştir; hayvanın ağırlığı en çok bu iki parmağa dayanır. İki yan parmak da epeyce gelişmiş olup hayvan yürürken bunlar yere değer.

Cecegeyiklerden Hyemoschus Aquaticus türü Batı ve Orta Afrika’nın sık ormanlarında yaşar. Buna su cücegeyiği denir. Güneydoğu Asya’da tropikal ortamda yaşayan Tragulus Javanicus, yaygın olan bir türdür. Tragulus Meminna türü de aynı bölgelerde bulunur. Cücegeyiklerin hemen hepsi akarsu ve bataklık yakınlarında yaşarlar. Çok sıkı bir bitki örtüsünün arasında dikkatle yollarını seçerler. Genellikle geceleri ortaya çıkarlar. Yalnız gezen, çekingen hayvanlardır. Bunun için de bu hayvanlar pek fazla görünmezler. Yalnız ara sıra hızla bir yerden bir yere koşarken göze çarparlar. Az göründükleri halde etobur hayvanlar, yılanlar ve ormanlık bölgelerde yaşayan insanlar tarafından avlanırlar. Dişi, 4 ay süren bir gebelikten sonra bir ya da iki yavru doğurur.

170 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım