Hoşgeldiniz  

Cüceantiloplar ve Özellikleri!

admin | 23 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzgiller familyasının antiloplar altfamilyasının türlerinden oluşur. Cüceantilobun türleri aşağıda kısaca belirtilmiştir.

Kayaantilapu: Latince adı Oreotragus oreotragus’tur. Boyu 50 cm, ağırlığı 11-15 kg arasında değişmektedir. Dağlık bölgelerde kayalar üzerinde yaşar. Uzun tırnakları ve kalın bir kürkü vardır. Güney ve Güneydoğu Afrika’dan, Etiyopya’ya ve Kızıldeniz kıyılarındaki tepelere kadar uzanan bölgede yaygındır.

Oribi: Latince adı Ourebia ourebia’dır. boyu 68 cm, ağırlığı 14-21 kg arasında değişmektedir. Tüyleri ipek gibi olup rengi kahverengidir; her iki kulağının altında siyah birer nokta vardır. Güney Afrika’dan Güney Sudan, Ediyopya, Çad gölü ve Senegal’e kadar uzanan bölgede yaşarlar.

Steinbok Antilobu: Latince adı Raphicerus campestris’tir. Kayaantilobu ile aynı büyüklüktedir. Sert tüyleri, kalın ve düz boynuzları vardır; dişileri boynuzsuzdur. Güney ve Doğu Afrika’da yaşar. Çoğu zaman toprak altında saklanır; dişi orada yavrular. Çiftleşme zamanı çok saldırgan olur.

Cüceantilop: Latince adı Neotragus Pygmaeus’tur. Boyu 30 cm, uzunluğu 60 cm, ağırlığı ise 8-9 kg arasında değişmektedir. Üst kısımları kahverengimsi, alt kısımları beyazdır. Boynuzları daire şeklindedir. Natal’dan Kenya’ya kadar uzanan bölgede yaşamaktadır.

Madagua Swaynei: 30-40 cm uzunluğundadır. Yukarı doğru olan boynuzlarının arasında tüyler vardır. Tüyleri uzun, yumuşak ve beneklidir. Somali bölgesinde, Tanzanya’nın güneyinde ve Kalahari’de yaşarlar.

Dorcatragus Megalotis: 50-75 cm yüksekliğinde, 9-11 kg arasında değişen ağırlıktadır. Sert tüylerinin üstü kırmızımsı gri, altı beyazdır. Gözlerinin çevresinde beyaz halkalar ve koyu renkli çizgiler bulunur. Büyük kulakları ve uzun bacakları vardır. Küçük sürüler halinde yaşarlar.

198 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım