07 Şubat 2016

Coğrafya: Türkiye’de Madencilik!!

Coğrafya: Türkiye’de Madencilik!!

Yer kabuğunda çeşitli iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan, mineral bileşimlerine maden denir. Tektonik, volkanik ve metamorfik olaylar, kayaçların yapılarındaki mineralleri etkileyerek maden yataklarını oluşturur.

Maden ocaklarından, toprak ve başka madenlerle karışık olarak çıkartılan maden cevherlerine tuvönan cevher denir. Maden cevheri içindeki saf metal oranına tenör adı verilir. Maden cevherinin yer altındaki miktarına ise rezerv denir.

674

Maden işlemesi için; tenör oranının yüksek, rezervinin fazal, kullanım alanının geniş, ulaşım koşullarının iyi, teknoloji ve sermayenin uygun olması gerekir.

Cumhuriyetin ilanından sonra kurulan Maden Teknik ve Arama Enstitüsü madenciliğimizin ciddi biçimde ele alınmasına yönelik kurulmuş ilk kuruluştur. Bu kuruluş arama çalışmaları gerçekleştirirken yine Cumhuriyet döneminde kurulan Etibank, işletme ve pazarlama işlerini yürütmeye başlamıştır. 1954 yılında Türkiye Petrollleri Anonim Ortaklığı kurularak devlet adına petrol arama, üretim ve arıtma görevlerine başlamıştır. 1957 yılında Türkiye Kömür İşletmeleri kurumu kurulmuş ve o zamana kadar Etibank tarafından yürütülen taş kömürü ve linyit üretim görevi bu kuruluşa devredilmiştir. 1963 yılında enerji ve madencilikle ilgili politikaları oluşturma, uygulamaları denetlemek ve yönlendirmek amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kuruldu.

dis-puskuruk-kayaclar

Türkiyede-maden

Türkiye’nin her tarafında çok çeşitli madenler bulunmaktadır. Ancak bütün madenlerimiz henüz yeterince işletmeye konulmamıştır. Çıkarılan madenlerimiz hem iç piyasaya verilmekte hem de ham madde olarak ihraç edilmektedir.

Maden çeşidinin en fazla olduğu bölge Doğu Anadolu, özellikle de Yukarı Fırat Bölümüdür. Türkiye maden yatakları ve çeşidi açısından çok zengindir. Bunun nedeni arazinin çeşitli jeolojik dönemlerde oluşmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.