Hoşgeldiniz  

Coğrafya: Türkiye’de Kentsel Yerleşme!!!

admin | 24 Aralık 2015 | Coğrafya, Genel

Nüfusu 10.000’den fazal olan yerleşim birimleridir. Sanayi, ticaret, eğitim ve yönetim alanlarında çalışan insanların yoğun olduğu büyük yerleşim birimlerine kentsel yerleşmeler denir. Türkiye’de son yıllarda kentsel nüfus sürekli olarak artmaktadır. Bu durum köyden kente olan göçlerden kaynaklanmaktadır.

ODQ1MDk5MT-israil-1200-yeni-yerlesim-icin-mimar-ariyor

Türkiye’de kentleşme hızı, sanayileşme hızından daha yüksektir. Bu nedenle gecekondulaşma artmaktadır. Kentleşme hızının en fazla olduğu bölgemiz Marmara iken en düşük olduğu bölgemiz Karadeniz Bölgesi’dir.

Türkiye’de büyük kentlerimizde nüfus artış hızı; İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Eskişehir ve Mersin’de yüksektir. İç göçlerin çoğu büyük kentlere doğrudur. Sanayi tesislerinin çokluğu, ticaretin, ulaşımın ve turizmin gelişmiş olması, sağlık ve eğitim hizmetlerinin fazlalığı nüfusun buralarda toplanmasına neden olmaktadır.

Şehirler nüfuslarına ve fonksiyonlarına göre sınıflandırılır. Şehirlerin fonksiyonlarına göre sınıflandırılmasında ekonomik, idari, askeri, kültürel özellikleri dikkate alınır. Şehirlerin bazılarında yalnızca bir fonksiyon gelişmişken bazılarında birden fazla fonksiyon bulunmaktadır. Fonksiyonlar;

Ekonomik fonksiyonlarına göre şehirler; gelişmesinde tarım, sanayi, ticaret, turizm sektörlerinden biri veya birden fazlası etkilidir.

Tarım şehirleri; Tarsus, Söke, İnegöl, Adana vs.

Ticaret şehirleri; Mersin, İstanbul, İzmir, Gaziantep vs.

Sanayi şehirleri; Bursa, İzmit, Manisa, İstanbul vs.

Ulaşım şehirleri; Eskişehir, Konya, Ankara, İstanbul vs.

Turizm şehirleri; Antalya, İstanbul

İdari fonksiyonlarına göre; gelişmesinde yönetim merkezi olması ön plandadır. Örneği Ankara,

Kültürel fonksiyonlarına göre şehirler; üniversite ile yüksekokulların bulunduğu, çeşitli bilim, sanat ve kongre etkinliklerinin düzenlendiği, festivallerin yapıldığı, tarih zenginliklerinin bulunduğu şehirler. Örneği İstanbul, İzmir, Ankara.

Askeri fonksiyonlarına göre şehirler; gelişmesinde askeri birliklerin varlığının etkisi büyüktür. Kars, Tekirdağ, Manisa, Malatya.

 368374

Nüfuslara göre şehirleri sınıflandırdığımızda;

Nüfusları 10.000 ile 25.000 arasında olan küçük kentler,

Nüfusları 25.000-100.000 arasında olan orta büyüklükteki kentler,

Nüfusları 100.000-500.000 arasında olan büyük kentler,

Nüfusu 500.000 den fazla olan kentler ise metropol kentler olarak adlandırılır.

Şehirleşmesin sorunları;

Gecekondulaşma, düzensiz yapılaşma, hava kirliliği, sosyal ve kültürel gelişimin sağlanamaması, yeşil ve açık alanların yetersizliği, çevre kirliliği gibi etmenleri oluşturur.

1402 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım