Hoşgeldiniz  

Çocuklarda iştahsızlık için öneriler!!!

admin | 10 Ağustos 2015 | Genel, Sağlık

 

Yaz havasıyla birlikte, sıcak nedeniyle bir yandan iştahı azalan, diğer yandan yemek için oyuna ara vermek istemeyen çocuklara yemek yemeleri konusunda baskı yapılmaması gerekir. Aksi halde sorun daha da büyüyebilir.

İştahı az olan çocuklarda besin kalitesi yüksek gıdalar verilmeye çalışılmalı ve kesinlikle miktar için zorlama yapılmamalı. Bunu çocuğun belirlemesine izin verilmelidir. Çocuğun boy ve kilo gelişimi göz önüne alınarak bazı kan testleri yapılmalıdır. Çocukta iştahsızlık yapan herhangi bir enfeksiyon varlığı ve vitamin, mineral eksiklikleri var mı araştırılmalıdır. Neden tespit edilirse sonuca daha kolay ulaşılacaktır.

Temel Kurallar;

Çocukların enfeksiyonlardan koruma ve sıvı elektrolit dengesini düzenleyici önlemler alınmalıdır. Ortam ısısı, çocuğun giysisi, beslenme özellikleri, hijyen koşulları yeniden gözden geçirilmelidir. Bu dengeler sağlandığında çocukların iştahsızlığı önlenebilir. Anne-babanın çocuğa yemek yerken çok fazla uyarı yapmaması ve ısrarda bulunmaması gerekir.

Çocukla birlikte yemek yerken farklı yemekler yenmemelidir, aynı ortak menüde yemekler yemek çocuğun yemesini kolaylaştırır. Çocuğun tabağına yiyebileceği kadar besin konulmalıdır, yemeği bitirme hazzı yaşamalıdır.

Ara öğünler küçük porsiyonlarda olmalıdır. Yiyecekler çocuğun kolay yiyebileceği türden hazırlanmalıdır. Örneğin küçük dilimlenmiş salatalık ve havuç gibi. İştahsız çocuğa içeceği suyu yemek öncesinde vermek ve yemek arasında su içmesini önlemek de önemlidir. Böylece midesi şişmemiş olur.

Meyveler yavaş yavaş verilmelidir. Bir gün elma yiyorsa, diğer gün portakal yedirilmelidir. Bu, alışkanlık kazanmasında etkili olabilir. Çocuk şekerli gıdalardan uzak tutulmalıdır. Çocuğun şekerli gıdalarla iştahı kesilecektir. Anne babanın beslenme düzeni ne kadar sağlıklıysa çocuğunki de o kadar sağlıklı olacaktır.

İhmal Edilmemesi Gereken Besinler:

Menüler hazırlanırken katkı maddesi içermemesine, doğal, dengeli besinler olmasına ve çocuğun ilgisini çekecek sunumlarda verilmesine dikkat edilmesi, sabahları kahvaltıda havuç, portakal, kayısı ve ananas karışımı meyve suları çocuğun zihninin açılmasını sağlar.

Günde 5 tane ceviz ve bir avuç fındık zihinsel performansı artırır. C vitaminden zengin beslenmek konsantrasyonu artırır. Bol bol kivi, ananas ve limon tüketilmelidir. Karbonhidratlı yiyecekleri proteinli yiyeceklerle karıştırın. Böylece hem protein hem de karbonhidrat zihin açıklığı sağlar.

Örneğin et ile pilavı, yoğurt ile makarnayı ya da peynir ile makarnayı birlikte tüketmesini sağlayın. Balık içerdiği N-3 ve N-6 yağ asitlerinden zengin olduğundan zihin açıcı özelliklere sahiptir. Çocuklara ve gençlere çok iyi gelir.

851 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım