Hoşgeldiniz  

Çocuğunuzun Üstün ve Özel Yetenekli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

admin | 04 Ekim 2014 | Bilim, Genel, Sağlık

Çocukların eğitimleri, sosyal ve fiziksel gelişimleri her şeyden önemlidir. Öyle ki çocuklar için en iyi yaşam tarzını oluşturmaya çalışırız. Ancak çocukların diğer çocuklardan farklı ve normal eğitimin dışında bir eğitim alması gerektiğinde ne yapılması gerektiğini çoğumuz bilmeyiz.

İlk önce çocukların özel yetenekli olup olmadığını anlamak gerekir. Üstün yetenekli çocuklar, diğer çocuklardan ayıran özellikleri; yaşıtlarından farklıdırlar, kendi yaş grubu ile kıyaslandığında farlı düşünür ve lider olmak isterler. Çabuk öğrenirler, ebeveynlerin bu özellikleri bilmeleri çocuğun yeteneklerinin gelişmesini sağlar, aksi hal üstün yeteneklerin körülmesine neden olabilir. Böyle durumlarda aile uzman psikologlar tarafından yapılan testlere başvurmalıdır.

Ayrıca üstün yetenekli çocukların fiziksel olarak yaşıtlarından daha sağlıklı, boy ve ağırlık bakımından hızlı geliştiği, erken yürüyüp erken konuştukları düşünülmektedir. Zihinsel olarak çabuk ve kolay öğrenme yetenekleri sayesinde akademik bilgileri yaşıtlarından daha çabuk öğrenirler, meraklı, uyanık, pratik, mantıklıdırlar. Duygusal olarak; duyguları ve empati güçleri, konsantrasyonları kuvvetlidir, duygu yoğunlu sayesinde sanat derslerinde rahat başarılı olabilirler. Sosyal olarak; kolay arkadaşlık kurar ve girdikleri ortamın liderliğini üstlenirler, kendinden büyüklerle iyi anlaşır, yeni durumları rahatlıkla uyum sağlarlar. Ancak her üstün zekalı çocuk bu özellikleri gösterecek diye bir kural yoktur, farklı özelliklerde gösterebilirler. Her üstün yetenekli çocuğun değişik özellikleri vardır.

Olumlu özellikler; öğrenmeleri hızlı, merakları üst seviyededir. Çok soru sorarlar, bilgiye açtırlar, sınıf atmaları çok normaldir, yaşıtlarına göre farklı konulara ilgi duyarlar, rahat gözlem yaparlar, matematiksel düşünme becerileri gelişmiştir, istenen şeyleri çabucak kavrarlar, seviyelerinin üstünde kitap okurlar, lider olmak istekleri vardır, yeni kilemeleri sıklıkla kullanırlar.

Olumsuz özellikleri: devamlı ve basit işlerden çabuk sıkılırlar, lider olmak istedikleri ortamda otorite kurabilirler. Dikkatleri çabuk dağılarak hayallere dalabilirler, işleri kendi bildikleri gibi yaparlar, uygun olmayan ortamda tartışma istediği duyarlar, karşıdakinin fikrini önemsemezler.

Üstün Yetenekli Çocukların Ailelerinin Sorunları;

Üstün yetenekli çocukların ailelerinin en büyük sorunu; çocuklarının durumunu fark edememektir ve çocuğun gerekli eğitimi alamaması korkusu vardır. Bu nedenle öğretmenlere de çok önemli görevler düşmektedir. Aile, öğretmenle iletişime geçerek çocuğun daha rahat eğitim alabileceği, yeteneklerini geliştirebileceği bir okula göndermelidir. Aile, okul ve rehberlik servisi iletişim halinde bulunmalıdır. Çocuğa karşı sabır gösterilmeli çokça sorulan sorulara dikkatli cevaplar verilmelidir. Çocuklar yaratıcılık konusunda motive edilip, teşvik edilmelidir.

948 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım