07 Nisan 2018

Çobanaldatangiller, Türleri ve Özellikleri!

Çobanaldatangiller, Türleri ve Özellikleri!

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfına gökkuzgunumsurlar takımının çobanaldatan alttakımına giren bir  familyasıdır. Latince adı Caprimulgidae’dir. En yaygın türü olan ve Avrupa’da yaşayan çobanaltadan yani Caprimulgus eurapaeus, 28 santim kadardır, yükselirken ve açılırken çok ani hareket eder. Uzun, gri kahverengi tüylerinin arasındaki çizgi ve benekler, hayvanın gizlenmesini sağlar.

Çobanaldatangiller yuvalarını yerde kurar, yerde ya da dal üzerinde dinlenirler. Çoğunlukla gece kuşlarıdır. Yeni Dünyada yaşayan Chordeileinae altfamilyası, bu gece kuşlarının çeşitli türlerini içine alır. Kuzey Amerika’da yaşayan 23 santim uzunluğundaki Chordeiles Minor ise aynı familyadan olduğu halde gündüzleri de ortaya çıkar. Kırlık bölgelerde olduğu kadar şehirlerin üstünde de uçar. Hemen hepsi böceklerle beslenir ancak küçük omurgasızları yiyenleri de vardır.

Böcekleri uçuş sırasında avladıklarından, gözleri oldukça büyüktür. Beslenme biçimlerine uygun olarak gelişmiş ağızlarında geniş bir boşluk bulunur. Ayrıca ağzın çevresindeki bir sert, fırça gibi  tüyler avın yakalanmasını kolaylaştırır. Ağaç kabuğu rengindedir. Yumurtaların da kahverengi, gri ve mor lekeler vardır. dişi ve erkek yumurta ve yavruları birlikte korurlar. Bazı türlerin kanat ve kuyruklarında ki tüyler çok uzundur. Bunların en yaygını, Afrika Ekvatoral ormanlarının kuzeyindeki çayırlarda yaşayan Macrodipteryx Longipennis türüdür. Bu kuşların erkeğinin her kanadında 45 santim uzunluğunda tüyler bulunur. Kaslarla ya da aerodinamik güçle hareket ettirilen kanatlar geceleri kuşun iki yarasa tarafından izlendi görüntüsünü uyandırırlar.

Çobanaldatangiller, böceklerin bulunması zor olan kış aylarını oldukça derin bir uykuyla geçirirler, kayaların arasına yerleşerek hareketsiz kalırlar. Vücut sıcaklıkları 41 dereceden 19 dereceye düşmesine karşılık, kış dönemi boyunca ağırlıkların da fazla bir değişiklik olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.