Hoşgeldiniz  

Civalı Termometrenin İcadı!!!

admin | 11 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Tıp

Termemetreler Galileo’nunki gibi veya Amontas’un ki gibi havaya açık oldukları müddetçe, bir şekilde hava basıncından etkileniyorlar ve sıcaklığı da tam olarak gösteremiyorlardı. Kapalı bir termometre geliştiren ilk kişi, bunu 1654’te gerçekleştiren II. Ferdinand de Medici (ı6l0-l670) idi.

İlk başlarda havayla teması kesilen termemetrelerde su, alkol ya da ikisinin karışımı kullanılıyordu; fakat bu sıvılar da basınç etkisi yaratan buharlar çıkarıyorlardı. Ayrıca su sıcaklıkla iyi bir tahmin için gerekli olduğu şekilde, düz,enli genişlemiyor veya büzülmüyor, alkol ise çok düşük bir derecede kaynıyordu.

Alman Fizikçi Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-l736), ilk önce alkollü termometrelerle çalıştı; fakat ı714’te esas önemi olan gelişmeyi gerçekleştirerek cıvayı kullandı. Civa oldukça düşük dereceler ile oldukça yüksek dereceler arasında sıvı olarak kalır, çok az buhar üretir ve sıcaklık değişimiyle epey düzgün genişler ve büzülür. Termometreler için ideal sıvıdır ve bu amaçla hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fahrenheit standart sıcaklıkların bulunmasıyla ilgili olarak bir başka gelişme daha gerçekleştirdi. Buz, su ve amonyum klorür karışımının içinde cı va sütununun yüksekliğini not etti. Böylece elde edebileceği en düşük dereceyi buldu ve buna Sıfır derece dedi. Buz ve su karışımında derece
32 oluyordu. O zaman kaynayan suyun derecesi de 212 idi. Bu, Fahrcnheit ölçeğidir ve Birleşik Devletler’de hala sıcaklığı ölçmek için kullanılmaktadır.

Fahrenheit termometresi, sıcaklığı bilim adamlarına faydalı olabilecek şekilde ölçen ilk termometreydi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

266 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım