Hoşgeldiniz  

Çin Seddinin Yapılması ve Günümüze Kadar Gelişi!!!

admin | 24 Ocak 2016 | Coğrafya, Dünyadan, Genel, Ülkeler

Çin MÖ 214 yıllarda ikibin yıllık uygarlığı ve teknolojisi ile bilimin önemli ölçüde geliştirmiş öyle ki bazı yönlerden Batı’dan çok çok ileri duruma geçmiştir.

MÖ 221 yılında Çin’de yeni bir henadanlık başa geçti; bu hanedanlığın ilk imparatoru Shih Huang Ti idi. Ti, reformcu bir imparatordu ve bu nedenle ülkeyi geçmişin etkilerinden kurtarmak için bulunan bütün kitapları yaktırdı. Ülke adını yani Çin adını bu hanedanlık zamanında aldı. Bu nedenle bu tarihten önceki tarih belirsizdir.

1508

Tarihin ilk yıllarından beri Çin, yiyecek ve köle için baskın yapan göçebe grupların tehdidi altındaydı. Bunun üzerine Shih Huang Ti kırda yüksek ve geniş büyük bir duvar inşa etmek etmeye karar verdi.

Çin Seddine MÖ 214 yılında başlandı. İlk önce topraktan yapıldıysa da sonradan tuğlalar kullanıldı. 2400 km boyunca Pasifik Okyanusu’ndan Orta Asya’nın içlerinde bulunan bir noktaya dek uzanıyordu. Düzenli aralıklarla gözlem kuleleri vardı ve duvar bir bütün olarak görevini yerine getiriyordu. Çin, bu set sayesinde tamamen tehlikeden kurtulamasa da daha az zarar görür duruma gelmiştir.

çin-seddi4

Çin Seddi o dönemin en büyük inşaat projelerinden biridir. İnsanlar tarafından yapılmış ve piramitleri geçen tek yapıdır.

949 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım