25 Aralık 2016

Cilt Tipine Göre Fondöten Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Cilt Tipine Göre Fondöten Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

Her cildin ayrı bir fondöten ihtiyacı bulunmaktadır. En uygun fondöten muhtemelen en büyük makyaj problerinden biridir. Bu yüzden kendizin için mükemmel olan fondöteni satın almaya karar vermeden önce aşağıdaki soruları da sormanız önemlidir.

Cilt tipim nedir?

Cildimde hangi renk tonları vardır?

Cildimi ne ölçüde kapatmak istiyorum?

Ne tür bir makyaj istiyorum?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlara göre makyaj seçiminiz en ideal şekilde gerçekleşir. Ayrıca ne tip bir son rötuş istediğine karar vermek de çok önemlidir, çünkü bazı rötuşlar bazı cilt tiplerinde diğerlerine oranla daha güzel durur.

Mat: normal, yağlı ciltler için harika bir seçimdir. En çok sivilce, yara izi ve renk bozukluğu gibi kusurlara sahip ciltlerde işe yarar. Cildinizi maksimum ölçüde kapatır, yağlı ciltler için mükemmel bir üründür, çünkü yağ içermez. Ama siz siz olun, az miktarda sürün, çünkü yoğun sürerseniz maske benzeri bir görünüm ortaya çıkabilir.

Nemli: fondöten en çok kuru ciltte işe yarar çünkü cilde nem katar. Yağlı ciltler hariç olmak üzere birçok cilt tipi için harika bir üründür. Yağlı ciltlerde ise parlaklığı artırır ve tümselere neden olabilir. Nemli fondöten yaz aylarında veya rutubetli bölgelerde iyi bir seçim değildir, zira bu gibi durumlarda sadece nemli değil aynı zamanda parlak veya yağlı bir görünüm ortaya çıkabilir.

Saten: fondöten aşırı yağlı ciltler hariç olmak üzere hemen her tip ciltte işe yarar. Cilde yumuşak, pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Elde edilen yüzey mat fondöten kadar düzgün veya nemli fondöten kadar parlak değildir; bu ikisi arasında bir görünüm ortaya çıkar. Saten son rötuşta en çok kullanılan fondötendir.

Parlak: fondöten her tür cilt tipinde işe yarar. Işığı yansıtma özelliği ışığı yüzün yüzeyinden yansıtarak minik kusurların ve çizgilerin saklanmasına yardımcı olur.

Fondöten sürerken kullanabileceğiniz üç temel araç vardır. Sünger: en sağlıklı olanıdır, çünkü yıkayabilir veya atabilirsiniz. Sünger aynı zamanda, yayma işleminde çok işe yarar.

Fırça: çok iyi yayar, böylece cildinizi çok güzel ve düzgün bir biçimde kapatır. Ayrıca gün boyu yüzünüzde yıpranan fondötene rötuş yapmak için harika bir araçtır. En iyisi süngeri veya fırçayı her uygulamadan sonra yıkamakatır. Kullandığınız gereç ne kadar temiz olursa, uygulama da o kadar iyi olur.

Hazırda fırça ve süngerin olmadığı durumlarda üçüncü seçenek olarak parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Nemlendirici ve bakım ürünlerini sürdükten sonra ve fondöteni sürmeden önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Bakım ürünlerinden arta kalan malzeme fondötenininizin bütünlüğünü bozabilir ve fondötenin cilt kapatma özellini ortadan kaldırabilir.

Cilt zeminini hazırlarken: uygulamaya yüzünüzün merkezinden başlamak, yanaklara ve alna nokta şeklinde fondöten sürmek ve daha sonra dışa doğru yaymak en iyi yöntemdir. Yüzdeki küçük tüylerin hepsinin yatık durmasını sağlamak için fondöteni aşağı doğru yayın. Uygulama sonrasında, üründen arta kalan yağları almak için kağıt mendil kullanın. Bu fondöteninizin dayanma gücünü gerçkten arttıracaktır. Uygulamayı hafif bir pudralama ile bitirin.

İpuçları: Doğal bir görünüm elde etmenin en iyi yolu ilk olarak tüm yüze ince bir fondöten sürmek ve daha sonra küçük kusurları kapatmak için kapatıcı kullanmaktır. Fondöten dudaklara da uygulanabilir. İstediğiniz veya ihtiyacınız olan şekli yaratmak için boş bir zemin oluşturur. Ayrıca rujun kalıcılığını arttırdığı için de faydalıdır.

Kaynak: Makyajla Yenilenin,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.