Hoşgeldiniz  

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur? Cilt Lekelerini Geçirme Yolları Nelerdir?

admin | 20 Mayıs 2014 | Genel, Güzellik ve Bakım

Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?

Güneşe çok fazla maruz kalınması, hassas tene sahip olunması, doğumsal ve kalıtsal nedenler sonucu cilt lekesi oluşabilir. En fazla görülen cilt lekesi güneşte fazla kalınması sonucu vücudun aşırı melanin üretmesi ve üretilen melanin cilde işlemesiyle oluşur.

Hassas, alerjik ve kuru ciltler güneş lekelerinin fazla görüleceği cilt tipleridir. Bu nedenle güneşe çıkarken dikkatli olunmalı ve çeşitli önlemler alınmalıdır.

 

Yüzdeki güneş lekelerini geçirme yollarına kısaca değinirsek;

1) Peeling işlemiyle cildin üst derisi atılarak lekelerin belirginliği azaltılır.

2) Doktorunuza danışarak kullanılabileceğiniz elma sirkesi, su ile seyreltilerek kullanıldığında güneş lekelerini giderebilir.

3) Güneş kremi cildinizi oluşabilecek cilt lekelerinden korur. Ancak güneş kreminin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

4) Güneş lekelerini tetikleyen antibiyotik ve doğum kontrol hapları gibi ilaçları kullanmaktan sakınılmalıdır.

5) Doktora danışarak eczaneden alacağınız cilt soyucu kremler güneş lekeleri üzerinde etkili olurlar. Ancak bu tür kremleri sürdükten sonra güneşe çıkılmamalıdır. Aksi taktirde yüzde yeni lekelerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

6) Banyo yaparken cildi çok tahriş etmeden ölü derinin atılması sağlanır.

7) Kış mevsiminde yapılacak lazer uygulaması da lekeleri azaltabilir. Yaz mevsiminde uygulanacak lazer tedavisi cildi daha kötü hale getirebilir.

8) Doktorunuza danışarak kullanılabileceğiniz bazı bitkisel yağlar ve kremler de güneş lekelerini tedavi edici niteliktedir.

 

1464 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım