Hoşgeldiniz  

Çilek Nasıl Yetiştirilir?

admin | 05 Haziran 2015 | Fen Bilimleri, Genel

Çilek,  gülgiller familyasında yer alır. Bahar aylarında yetişen ve yaz aylarının vazgeçilmesi olan çilek mis kokusu ve tadıyla ilkbahar ve yazın vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Pastalar ve tatlılarda dahil olmak üzere bir çok alanda kullanılan çileğin yetiştirilmesi de çok kolaydır.

Çilek yetiştirmek için ülkemizde uygun bir iklim koşulu vardır. Hemen hemen her yerde yetiştirilebilir. Kireçsiz topraklarda yetişir ve ilk yıl verimi az olsa da daha sonraki yıllarda verim oranı artacaktır.

Çileği dikeceğiniz yerin güneş alıyor olmasına dikkat etmelisiniz. İlk aşamada güneş çok önemlidir. Temmuz ayına kadar bahçenizin ya da balkonunuzun güneş gören herhangi bir yerine dikebilirsiniz.

Eğer dikeceğiniz toprak azot açısından fakir bir topraksa dikim yapmadan önce toprağa iki – üç hafta önceden gübre vermeye başlamalısınız.

Fideleri dikeceğiniz tavalarda balık sırtı olmalıdır. Fideler dikildikten bir müddet sonra toprağa amonyum sülfat ve bir miktar iyi yanmış çiftlik gübresi eklenmelidir.

Dikimden sonra sulamaya dikkat etmelisiniz. Yağmurlu olmayan günlerde de toprağa su vermelisiniz. Meyveler olgunlaşmadan önce fosfor oranı yüksek bir gübre kullanılmalıdır.

Olgunlaşmaya başlayan çileklerin temiz kalmasını istiyorsanız çileklerin üzerini siyah politelin bir örtü ile kaplayabilirsiniz. Politelin örtü mikroorganizma oluşumunu da engeller. Toprağı temiz tutar. Örtüler için toprağa çivi çakabilirsiniz.

Fideleri doğrudan kök boğazından dikmeniz gerekir. Yüzeysel ve derinden dikmemeye dikkat etmelisiniz.

2762 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım