Hoşgeldiniz  

Cildi Yaşlandıran Etkenler Nelerdir?

admin | 18 Haziran 2014 | Genel, Güzellik ve Bakım, Sağlık

Her yaşın ayrı bir güzelliği olsa da her zaman genç ve güzel bir cilt isteriz. Yaşlanma sürecini durdurmak mümkün değil, ancak yaşlanma sonucu ortaya çıkacak kırışıklıklardan, lekelerden kaçınmak ya da en aza indirmek mümkün.

İnsanları yaşlandıran faktörler; yaşlandıkça hücre üretimi yavaşlar, cildin elastikiyeti ve sıkılığı yok olur. Yani kollajen proteinlerinin yapısı bozulur, nemi azalır, yağ salgılayan bezler görevlerini yerine getiremez, hatta yaraların iyileşme süreçleri gecikir. Mimiklerimiz yani gülümsemek, kaş çatmak, hayret ifadesi zamanla yüzümüzde kırışıklıklara sebep olur.

Ayrıca dış faktörler olan; güneşin zararlı etkileri, sigara kullanımı, hava kirliliği ve stres gibi faktörler de cildi çabuk yaşlandırır.

Cildin yaşlanma belirtileri iki şekilde görülür. Birincisi cilt yüzeyinde oluşan değişiklikler; ince kırışıklıklar, kahverengi lekeler, damarlarda belirginleşme şeklindedir. İkincisi ise; cildin sıkılığının azalması ve sarkmasıdır. Ayrıca cildin ışıltısını kaybetmesi, daha mat görünmesi, damarların genişleyip belirginleşmesi, kahverengi lekeler, gözlerin ve ağzın etrafında belirmeye başlayan kırışıklıklar, cilt altı yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak sarkmalar cilt yaşlanmasının belirtilerindendir.

Peki cilt yaşlanmasını engellemek ve azaltmak için ne yapmalıyız? Bunu da bir sonraki cilt yazımızda sizinle paylaşacağız.

1078 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım