Hoşgeldiniz  

Çiçek Aşısının Bulunuşu!!!

admin | 11 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel, Tıp

Çiçek, 17313 tarihinden önce ölümcül hastalık türüydü. Yalnızca izole edilmiş yerlerde ve hafif derecede görülse de, l300’lerin ikinci yarısında
çok büyük bir tehlike yaratan bu salgın hala gündemdeydi. Yine de hastalık bir daha hiçbir zaman evrensel diyebileceğimiz tehlike boyutuna ulaşmadı. Herhalde bu, insanların daha çok bağışıklık kazanmış olmalarından ileri geliyordu. Fakat çiçek tekrar artmaktaydı ve yaydığı en büyük tehlike sık sık öldürmesi değil, insanı çirkinleştirmesiydi.

Bıraktığı büyük kırışıklı kabarcıklar yüzlerde çirkin bir hava yaratıyordu. Çiçekten sonra sağ kalmayı başardığınızda, ikinci kere hastalanmaktan kurtuluyordunuz. Hasta buna sadece bir kere yakalanıyordu. Ayrıca bazı çiçek vakaları oldukça hafifti, öldürmüyordu ve insanı az derecede çirkinleştiriyordu. Fakat hafif vakalar da aynı ciddi olanlar gibi tekrar hastalanmaya karşı bağışıklık kazandırıyorlardı. Yani hafif bir çiçek vakasının, hiç geçirmemekten daha iyi olduğu söylenebilirdi. Tabii hafif bir çiçek hastalığı geçiren birini gördüğünde, tıpkı onun gibi hafif bir hastalık geçireceğini umarak o insanın yakınında durmayı akıl etmek normaldi.

Hakikaten de l713’te kocası Türkiye’de büyükelçi olan ve kendisiyle birlikte
oraya giden İngiliz Şair Lady Mary Wortley Montagu (ı689- l762), Türkiye’de insanları hafif derecede hastalık geçirenlerin kabarcıklarındaki irinle aşıladıkları haberini getirdi. Böylece aşılanan insanın hastalığa yakalanması sağlanıyordu. Burada tek sorun, bir kişide hafif olan bir vakanın aşılanan insanda ağır derecede seyredebilmesi ve hatta öldürmesiydi.

Bu, tıpkı Rus ruleti oynamaya benziyordu. Yine de çiçek korkusu öylesine fazlaydı ki yetmiş beş yıldan fazla bir süre boyunca birçok kimse bu tür aşılanmaya (aynı zamanda çiçek hastalığı için tıbbi terim olan variola sözcüğünden variolas da denilir) başvurdu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

279 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım