Hoşgeldiniz  

Ceylan ve Özellikleri!!!

admin | 23 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzgiller familyasından memeli türlerine Ceylan denir. Latince adı Gazella’dır. Ceylan, kuyruğu ve ince boynu ile güzel görünüşlü bir hayvandır. Üst kısmı açık sarımsı kahverengi, alt kısımları beyazdır. Yüzünün ortası kızılımsı kahverengidir. İki yanında, gözlerin üst kısmında ağza kadar uzanan beyaz birer çizgi vardır; bunların altında siyaha çalan birer çizgi uzanır. Yüzünün geri kalan kısmı açık sarımsı kahverengidir. Yan taraflarda alt kısmın beyazı, üst kısmın sarımsı kahverengisinden keskin bir çizgiyle ayrılmıştır. Ceylanların gözleri çok iridir. Boynuzları yay biçimindedir.

Ceylan terimi bazen sadece Gazella cinsi için kullanılır; fakat üyeleri ceylan olarak nitelendirilen, birbiriyle çok yakın ilişkili dört cinse de uygulandığı olur. Bunlar, Asya’da yaşayan ve keçiye benzeyen Procarpa; belirli bir yüz biçimi, iyi gelişmiş yüz salgıbezleri olan, Afrika ve Asya’da yaşayan Gazella; beyaz bir yüzü ve salgıbezleri olan, Afrika’da yaşayan Antidorcas, uzun boynu, yüz salgıbezleri ile kalın kafatası kemikleri olan, Afrika’da yaşayan Litocranius cinsleridir.

Ceylanlar evrim açısından büyük bir etkinlik göstermişlerdir. Birçok türü birbirinden zor ayırt edilebilir. En eski ve en az değişmiş memeli cinsi olan Gazella 12 milyon yıldan beri vardır. Diğer üç ceylan cinsi, Gazella cinsinden türemiştir; daha yeni türler de ortaya çıkmaya devam etmektedir. Ceylanlar çöl çevresine uyabilirler. Bazı türler kumlar arasında, bazıları ovalarda, bazıları da yarı çıplak ağaçsız ovalarda yaşarlar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

137 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım