Hoşgeldiniz  

Cennetkuşugiller Familyasının Özellikleri Nelerdir?

admin | 23 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının ötücükuşlar takımının özötücüler üstfamilyasının bir familyasıdır. Latince adı Paradiseidae’dir. 40 türü bulunmaktadır. Parlak renkli tüyleri ünlüdür. Boyları 13-100 cm arasında değişir. Bacakları ve ayakları kalındır. Kuyrukları dörtköşe olabileceği gibi çok uzun ve süslü de olabilir. Gagaları orta uzunlukta ve yandan basıktır. Bazı türlerde erkek ve dişi birbirine çok bezer; bazılarının ise kolayca ayırt edebilirler. Cennetkuşugiller, Yeni Gine ormanlarında ve bu bölgeye yakın adalarda yaşarlar; birçok türü ise Kuzey Avustralya’da bulunur. Meyve, böcek, örümcek, ağaçkurbağası ve kentenkelelerle beslenirler.

Cennetkargası ya da ipeklikarga yani Lycocarax Pyrrhopterus gibi türlerde dişi ve erkeğin tüyleri karadır. Macgregoria Pulchra da bunlara benzer; kanatlarında ve gözlerinin çevresinde siyah üzerine turuncu lekeler vardır. Loria loria türünde dişi ve erkek birbirinden farklıdır. Dişi yeşilimsi kahverengi, erkek ise siyah üzerine parlak beneklidir. Süslü türlerde dişi, kahverengi ya da gri olur; erkeğin tüyleri oldukça uzundur. Seleucidis melanoluuca türünün erkekği siyah ve sarı renkli olup, göğsünde boyu 15 cm’ye varan sarı tüyler vardır. Gök bayraklı cennetkuşu yani Pteridophora Alberti siyah ve sarı renklidir. Erkeğin başında bayrak biçiminde mavi tüylerden oluşan iki uzantı vardır. Lophorina Superba türünün rengi siyah ve parlak bronz renkli ya da yeşildir; tüyleri uzundur.

Birçok türün üreme alışkanlıkları bilinmemektedir; düz renkli türlerin erkeklerinin tek dişiyle çiftleştikleri ve yavruyu büyütmekte dişiye yardımcı oldukları sanılmaktadır. Birden çok dişiyle çiftleşen türlerde tüylerin parlak olduğu anlaşılmıştır. Dişi yuvada tek başına kalır. Düz renkli Manucodia türünde erkekler, dişileri ağaçlarda kovalar ve onlara gösteriş yaparlar; süslü tüylü erkekler belirli yerlerde, bazen bir ağaçta toplanırlar; tüylerini yayarlar ve kanatlarını çırparlar; hatta bazen, büyük cennetkuşu yani Paradisea Apoda örneğinde oluduğu gibi başaşağı asılırlar. Fincan şeklinde olan yuvalarını çatallı kalın dallara kurarlar. İki tane yumurta yumurtlarlar.

205 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım