Hoşgeldiniz  

Çaylak Hayvanı ve Özellikleri!

admin | 31 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Gündüzyırtıcıları takımının kartalgiller familyasının Milvus cinsinin türlerine verilen genel addır. Üç grupta toplanırlar. İlk grubu meydana getiren Pernine çaylakları, arışahini, guguklukartallar yani Aviceda, gri başlı çaylaklar yani Leptadon, kanca gagalı çaylaklar yani Chondrohierax, Amerika kırlangıç kuyruklu çaylağı türlerini kapsarlar. İkinci grubu meydana getiren Elanine çaylakları Afrika kırlangıç kuyruklu çaylağı yani Chelictinia Riocourii ve inciçaylakları türlerini kapsar.

Üçüncü grup olan Milvine grubuna ise karındanayaklı çaylaklar yani Rostrhomus, çift dişli çaylak yani Harpagus, Missisippi çaylağı yani Ictinia, dörtköşe kuyruklu çaylak yani Haliastur türleri girer. Çaylakların üçte ikisi böcekçildir; geri kalanlar karındayanaklılar gibi omurgasızlarla beslenirler. Yalnız birkaç türü, fareden büyük hayvanları yerler.

Pernine çaylakları, kemikli göz siperlerinin olmayışı ile öbür türlerden ayırt edilebilirler. Milvine grubunun ise orta ayak parmağının ikinci boğumu parmak dibi ile kaynaşmıştır; bu özellik denizkartallarında yani Haliaetus da görülür. Bu gruplardaki türlerin bazı ortak özellikleri de vardır.

Eskidünya çatalkuyrukluçaylaklar arasında kara çaylak yani Milvus Migrans ve kızıl çaylak yani Milvus milvus vardır. Eskidünya’nın sıcak kesimlerinde rastlanan kara çaylak hepçil ve kavgacı olup, göçücü bir türdür. Kızıl çaylak ise kara çaylaktan daha küçük ve daha az kavgacı olup, çöp yer.

En büyük ve en güçlü çaylak Avustralya’da yaşayan şahinçaylağıdır. Latince adı Hamirostra’dır. Bu çaylağın ilginç bir özelliği devekuşlarının yumurtalarına taş atıp kırmasıdır. Avusturalya ve doğuda, ıslık çalan kartal yani Haliastur Sphenurus ve Hint çaylağı Haliastur İndus gibi büyük türler bulunur. Elanine çaylakları böcekler ve kemiricilerle beslenirler. Uçuşları çok güzeldir. İri yapılı olmamakla birlikte yırtıcıdırlar. Kanca gagalı çaylak, karından ayaklı çaylak ve arışahini, ayakları ile arıların yuvalarını bozarlar.

Avrupa’da yaşıyan Arışahini yani Pernis Opivorus kışın Afrika’ya göç eder. Guguklukartal türünün altçenesinde dişi olmadığından çok yırtıcı değildir. Güney Amerika’da yaşayan çift dişli çaylaklar yani Harpagus’un altçenelerinde de dişleri vardır.

173 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım