Hoşgeldiniz  

Camgöz Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 18 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Camgöz köpekbalığı türüdür. Çeşitli türleri bulunmaktadır. Zehirli olduğu kadar tehlikeli bir hayvandır. Türleri arasında 1 metreye kadar olanı ve 30 cm uzunluğunda olanı da bulunmaktadır. Bu nedenle farklı türlere sahip bir hayvandır.

Omurgalı hayvanlardan balıklar sınıfının köpekbalıkları takımının halkalıomurgalılar alttakımına giren bir familyasıdır. Latince adı Squalidae’dir. Özellikleri, birinci ve ikinci sırt yüzgeçlerinin karşısında keskin bir mahmuz olması ve anus yüzgeçlerinin bulunmamasıdır. Atlas okyanusunun iki yakasında mahmuzlucamgöz yani Squalus acanthias türüne çok sık rastlanır. Mahmuzlucamgöz ince, uzun bir görünüşe sahiptir. Ağız ile burun kısmı sivridir. Rengi koyu gridir; beyaz lekeli olanlarına da rastlanır. Sırt yüzgecinin iki mahmuzunda zehir salgılayan kanatlar vardır; bu mahmuzlardan birinin saplanması insana çok büyük acı verebilir. Boyu ortalama 1 metredir. Erkek genellikle biraz daha kısa olur. Ovovivipar bir hayvandır; yani yumurta ananın vücudunda, dölyatağı içindeyken açılır ve yavru serbest hareketli olarak doğar. 18-22 ay süren gebelik dönemi, omurgalı hayvanlar arasında en uzun süren gebelik dönemidir.

Mahmuzlucamgöz; yengeç, midye ve balık avlar. Atlas okyanusunun Amerika kıyılarında bol sayıda avlanır. Massachusetts kıyıları açıklarında bir mevsimde milyonlarcasının yakalandığı bilinen mahmuzlucamgöz, büyük sürüler halinde yaşar. Eskiden, avlandıktan sonra kurutulup balıkçı teknelerinde yakıt olarak kullanılırdı. Avrupa’nın bazı kesimlerinde eti yenir.

Yaşadığı ortam genellikle sığ bölgelerdir. Fakat köpekbalıklarının en derinde yaşayan türü olan Centrosymnus coelolepis, bu familyadan olmasına karşılık, 2700 m derinlikte yaşar. Büyük bir ilginç tür de en küçük köpekbalığı olan ve boyu 30 cm olan kara camgözdür. Latince adı Etmopterus Spinax’tır. Etmopterus lucifer türünün alt yüzünde sık, fakat düzensiz olarak dizilmiş birtakım organlar bulunmaktadır. Fotofor denen bu çıkıntılar, fincan biçiminde olup arka yüzleri koyu renktedir; ön yüzlerinde de bir mercek bulunan bu organlar, gözün iris tabakasına benzer pigment hücreleriyle donatılmıştır. Bu hücrelerin, ışık miktarını ayarladığı sanılmaktadır. Oxynotus cinsinin üyeleri, enine kesitte bir üçgen biçimi gösterir; arka taraf basık olup yüksek sırt yüzgecine doğru dikleşir.

167 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım