26 Mart 2018

Çamçak Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çamçak Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çamçak; kemiklibalıklar takımının sazangiller familyasından bir balık türüdür. Latince adı Leuciscus Rutilus’tur. Uzunluğu 40 cm, ağırlığı ise 1,4 kg kadardır. Avrupa’nın geniş bir kesiminde, Asya’da Amur havzasına kadar uzanan bölgede ve yurdumuzda yaşamaktadır. Yüksek sırtlı ve ince, uzun bir balıktır. Üst kısımları gri ya da mavimsi yeşil, yanları ve karın bölgesi gümüş rengi, yüzgeçleri kırmızıdır. Hem akarsularda, hem de göllerde bulunur. Büyük sürüler halinde yaşarlar, genç çamçaklar her türlü yemi yakalanabilme özelliğine sahiptir. Erginler de ise yalnız gezerler ve yakalanmaları zordur.

Yavrular yosun ve plankton ile beslenirler. Kabukluları, küçük balıkları, balık yumurtalarını, su bitkilerini ve yumuşakçaları yemeye başlarlar. Çamçak, içinde barındığı suyun niteliğine göre değişik biçimler alabilir. Göllerde yaşayanlar, akarsularda yaşayanlara göre daha iridirler.

Çamçak balığı; kendisinden daha büyük olan çapakbalığı yani Abramis Brama ve Kızılkanat yani Scardinus Erythrophthalmus adlı balıklarla çiftleşirler. Tanınması kolay değildir. Kesin olmamakla birlikte, en kolay tanıma ölçüsü sırt yüzgecinin durumudur. Çamcağın sırt yüzgeci, karın yüzgeçlerinin hizasından geçirilen düşsel bir çizginin üzerinde ya da hemen önündedir. Kızılkanatta ise sırt yüzgeci bu çizginin ardında kalır. Çabakbalığı melezleri de çamçağa çok benzerler; ancak bunların art yüzgeçlerinde 11-16 kılçık bulunduğu halde, çamçakta 9-11 kılçık vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.