Hoşgeldiniz  

Çakallar ve Özellikleri!

admin | 26 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çakallar; etçil takımında yer almaktadır. Köpekgiller familyasından memeli türlerini oluşturur. En belirgin ve yaygın türü çakal yani Latince adıyla Canis Aureus’dur. Çakalın postunun üst bölümü kirli sarı renktedir. Yerden yüksekliği 38 cm kadardır. Uzunluğu kuyruğu ile birlikte 8 cm kadar ulaşmaktadır. Tüyleri sık ve oldukça serttir. Kuyruğu sarkıktır. Hindistan, İran, Afganistan ve Analodu’da yaşarlar. Çakala, az sayıda Güney Rusya ile Balkanlarda da rastlanmaktadır. Gündüzleri mağalarda ve yoğun bitki toplulukları arasında geçirir. Genellikle hayvan leşleriyle, bazen de yemiş ve tohumlarla beslenir. Besinini alacak karanlıkta ve geceleri bulur.

Saldırgan ve korkutucu bir görünüşü olduğu halde insana saldırmaz. Dişi 9 hafta süren bir gebelik evresinden sonra 4-8 arası yavru doğurur. Yavrular çok çabuk gelişir ve büyürler. Doğduktan iki ay sonra besin aramaya erginlerine katılarak yiyecek ararlar.

Çakal ile aynı biçim ve boyda olan başka türler de vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse; Çizgili çakal yani Canis Adustus, Orta ve Güney Afrika’da yaygındır. Afrika çakalı yani Canis Anthus büyük kulaklarıyla tanınır, alttürleri ile birlikte Habeşistan ve Somali’de bulunur. Kurtçakalı yani Canis Lupaster ise Kuzey Afrika’da yaşar. Uzunluğu 85 cm aşar; yüksekliği en fazla 55 cm dir. Kuvvetli dişleri ve koyu kırmızı rengi vardır. Canis Mesomelas türü ise Sudan ile Ümit Burnu arasındaki bölgelerde yaşar. Sırt kısmını süsleyen siyah lekeli gri tüyleri vardır; vücudunun öbür bölümleri kısa ve kırmızımsı sarı tüylerle kaplıdır.

Kaynak: Sabah gazetesi, Vikipedi,

200 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım