Hoşgeldiniz  

Çağanoz Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 26 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çağanoz; eklembacaklılar dalının kabuklular sınıfından bir türdür. Latince adı Carcinus Maenas’tır. Çingene Yengeci diğer adıdır. Erkekleri yeşil renkli olup, dişilerinin rengi daha çok portakal rengine yakındır. Yavrular değişik renklerde olabilirler. Bazıları bütünüyle kara, bazıları yeşil, bazıları kırmızı ya da beyazdır. Bu renk çeşitliliği erginlik dönemine girildiğinde kaybolur.

Kayalık sahillerde çok görülen çağanoz, gelgit olayının etkisi altındaki büyük ırmak ağızlarında da bulunabilir. Çamurlu alanlarda ve tuzlu bataklıklarda da çağanaza rastlamak mümkündür. Tuzluluk oranı düşük olan sularda yaşamak zorunda kalırsa, içinde bulunduğu ortamın yoğunluğuna göre çok yüksek olan kendi kan yoğunluğunu, deniz suyu yoğunluğunun altıda birine kadar düşürebilir. Bundan daha düşük yoğunluklarda ise ancak kısa bir süre yaşayabilir.

Yüzebilen ve iyi koşabilen çağanoz, 4 cm boyundadır. Çağanozlar genellikle 3-4 yıl kadar ortalama ömürleri bulunur. Ilıman iklimlerde çağanozun üremesi yıl boyu sürer. Dişi, yumurtalarını larva çıkancaya kadar üzerinde taşır.

186 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım