Hoşgeldiniz  

Bülbül ve Özellikleri!!!

admin | 17 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Ötücükuşlar takımının karatavukgiller familyasına giren kuş türleri. Sırtları pas rengi, karınları külrengi, kuyrukları kestane rengidir. Çok güzel görünüşlü kuşlardır. Boyları 16 cm’dir. Akdeniz ülkeleri, Orta ve Güney Avrupa, Hazar denizi kıyılarında yaşarlar. Kışın Orta Afrika’ya göç ederler. İlkbaharda, yazı geçirmek için doğdukları ülkeye dönerler. Yaşadığı yerler yapraklarını döken ağaçlıklar ve kolaylıkla böcek arayabildikleri humuslu topraklardır. Yuvalarını ormanlara, bahçelere, parklara ve akarsuyu olan ağaçlık yerlere yaparlar. 4-5 yumurta yumurtlarlar. Bunlar çoğunlukla koyu yeşile çalar. Kuluçka süresi 13-14 gün kadardır. Yavrular 11-12 gün sonra uçarlar.

25 kadar türleri vardır. Başlıcaları şunlardır: Ardıçbülbülü yani Lusticinia luscinia’dır. Boyu 19-20 cm kadar olup göğsünün üst kısmında gri lekeler vardır. Vücudunun üst kısmı koyu zeytuni kahverengidir.

Mavigerdan yani Luscinia Svevicaın: Erkeklerinin sırtlarının rengi toprak rengi, karınları kirli beyaz ancak gerdanları gözalıcı mavidir. Gerdanın ortasında pas kızılı renginde leke, göğsünde de pas kahverengisi bir halka vardır. Kuyruğunun ortasındaki siyahımsı bir çift kuyruk tüyünün dışında, alt yarısı pas kırmızısıdır. Bir alttürü olan buğdaycılbülbülllerde mavi renkli gerdanın ortasında, yaşlı bülbüllerde yok olan beyaz bir yıldız vardır.

Narbülbülü, Kızılgerdan yani Erithacus Rubecula: Bu türde sırt koyu zeytin renkli gri, karın grimsi beyaz, başın yan tarafları, gırtlak ve göğsün üst tarafı sarımsı kırmızıdır. Boyları 15 cm kadardır. Bu kuşlar çok tatlı sesli ve pek sevilen ötücü kuşlardır.

Amerika Narbülbülü yani Turdus Migratorius: Çoğu kez şehirlerin dolaylarına kadar sokulurlar. Hem iri, hem de türdeşlerinin alışkanlıklarından ayrı alışkanlarına sahiptirler.

Çalıbülbülü yani Sylvia Hortensis: Uzunluğu 15 cm’dir. Başının üstü ve yanları donuk kara, sırtı koyu gri, karnı beyazımsıdır. Akdeniz ülkelerinde ova ve tepelerde yaşar. Göçücü kuşlardandır. Kışı Afrika’nın doğu ya da batısında geçirir. Böcek ve meyve taneleriyle geçinir. Dişisi 5-6 yumurta yumurtlar. 20-22 gün kuluçkada yatar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Youtube,

165 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım