Hoşgeldiniz  

Bulaşık Makinesi Nasıl İcat Edildi?

admin | 11 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Bildiğiniz üzere hemen hemen her evde bir tane bulaşık makinesi var. İlk bulaşık makinesi 1850 yıllarda Joel Houghton tarafından icat edildi. Bir kolu çevirdiğinde, kap içerisinde bulunan bulaşıklara su fışkırtması şeklinde çalışıyordu. Ancak bu buluş pek tutmadı. Daha sonraki yıllarda, 1886 yılında Amerikalı Josephine Cochrane tarafından şimdi kullandığımız bulaşık makinesinin temelleri atıldı. Yani bu konunun üstadı kadınlar.

Aslında zengin olan Josephine Cochrane hizmetçileri olmasına rağmen; tabak, bardak ve benzeri eşyaların yıprandığını fark etti. Her ne kadar daha sonra kendisi bulaşıkları yıkamaya başlasa da zengin olduğu için sanırım bu işin çok zahmetli olduğunu gördü.

Cochrane, telden yapılmış bulaşık sepetini, bir bakır kazanın dibine monte ederek, bir motor yardımıyla çarkın dönmesini sağladı. Alt tarafa ise sabunlu sıcak su püskürtme sistemi yerleştirerek bulaşıkların yıkanmasını sağladı. Daha sonra icadı popülerite kazandı ve kendi işini kurdu. Böylece bulaşık makinesi üretip restorant ve otellere satmaya başladı.

Bulaşık makinesi sistem olarak; tabaklardaki bulaşık artıklarını temizlemek için yüksek sıcaklıktaki suyu büyük bir hızla püskürtme sistemi ile çalışır. Katı ve sıvı yağları çözüp yok etmek için deterjan kullanılır. Bulaşık makineleri, yıkama ve temizleme işi için bitirmesinde son nokta parlatıcı kullanımıdır. Parlatıcı kimyasalı, bulaşıklar durulandıktan sonra üzerlerindeki su lekeleri oluşmasını engeller. Bu işlem, bulaşıkların hızla kurumasını ve bardakların parlamasını sağlar.

Zaman içerisinde bulaşık makinesi daha küçük ebatlarda ve daha sessiz çalışması sağlanmıştır. Su kullanımında tasarruf sağlamakla birlikte gelecekte kiri temizlemek için ses dalgalarını kullanan sonik bulaşık makineleri olabilir. Bu yöntemle çalışan kontak lens temizleyiciler şu anda satışa çıkarılmıştır. Ayrıca 2012 yılında Harold De Hart yemek masasıyla bulaşık makinesini birleştiren bir icat yapmıştır. Yemek masasının üzerindeki kapağın altında bulaşık makinesi bulunmaktadır.

308 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım