Hoşgeldiniz  

Buharlı Lokomotifin İcadı ve Katkıları!

admin | 05 Ocak 2022 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Tarihler 1804 yılını gösterdiğinde yeni buluş teknikleri ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi eğer buhar, geminin yan çarkını suda döndürebiliyorsa, karada tekerleği de döndürebilir; böylece buharlı bir lokomotifi (Latince “bir yerden diğerine hareket etmek” anlamındaki sözcüklerden) düşünebiliriz. Tabii ki bu türden buharla çalışan bir kara aracı engebeli topraktan geçerken çok fazla enerji kaybedecektir.

Bu nedenle düz bir yolun inşa edilmesi gerekir. İngiliz Mucit Richard Trevithick’in (1771-1833) aklına gerekli olan şeyin tekerleklerin uyacağı ve üzerinde hareket edebileceği demirden raylar, yani tren yolu olduğu geldi. Raylar düz olduğunda ve üzerlerinde yuvarlanan tekerlekler de düz olduğunda bile, lokomotifin kendisini ve ona bağlı yolcu vagonlarını hareket
ettirebilmek için hala yeterli çekiş gücü bulunduğunu gösterdi. Trevithick 1801 kadar erken bir tarihte bunu gerçek bir gösteriyle sergiledi. 1804’te lokomotiflerinden biri beş tane yüklenmiş yolcu vagonunu saatte 8 km hızla 15 km çekti. Yine de Trevithick lokomotifinden ticari bir başarı elde edemedi.

8 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım