Hoşgeldiniz  

Buğdayböceği ve Özellikleri!!!

admin | 17 Mart 2018 | Bitkiler, Genel, Hayvanlar Alemi

Böcekler sınıfının kınkanatlılılar takımından eklembacaklı türleri. 35.000 den fazla türü vardır. Dışa doğru çıkık başları, uzun burunları kolayca tanınmalarını sağlar. Çok küçük ağızları, kısa duyargaları, tohumları ve ağaç gövdelerini kemirecek kadar kuvvetli çeneleri vardır.

Buğdayböceklerinin çoğunda birçok bölütlerden meydan gelmiş uzun duyargalar bulunur. Ucu bir topuz şeklinde kalınlaşmış olan ilk bölüte “Funiculus” denir. Bunu öbür bölütler izler. İlk bölütle öbür bölütler arasındaki duyarga bir dirsek gibi bükülmüştür. Buğdayböcekleri oval ya da armuş biçimindedirler. İyi gelişmiş kanat örgütleri, sert ve şişkin, girintili ya da oluklu gövde yapıları vardır. Çoğunun gövdesi pulludur. Birçok türlerinin donuk renkli olmasına karşılık, kimi türleri parlak renklidir. Buğdayböcekleri genellikle tropikal bölgelerde ve tohumlu bitkilerin bulunduğu yerlerde bulunurlar. Kurtçuklar tohum ve sapların içinde yaşarlar. Çok fazla beslendikleri için şişman olurlar. Ayaklarının olmamasına karşılık çok kuvvetli bir çift çeneleri vardır. Kurtçuklar bazen içinde bulundukları tohum, tomurcuk ve saplarda tırtıl haline gelirler; bazen de yere düştükten bir süre sonra gelişirler. Buğdayböceklerinin birçok türleri tahıllara çok zararlıdır.

En tanınan zararlı türlerinden biri pamuk tarlalarında yaşayan büyük gözkurdu yani Anthonomus grandis’dir. Büyük gözkurdunun dişisi pamuk tomurcuklarına delik açıp bir yumurta bırakır. Hayat süresi 25 gün kadar olan bu böcekler sıcak bölgelerde yılda 10 ayrı kuşak halinde ürerler. Pamuk tarlalarına çok zarar veren büyük gözkurdu ile mücadele güçtür. Çünkü bunların yumurta, kurtçuk ve tırtılları pamuk tohumcuğu ve kabuğu içinde gelişip, pamuk lifleri ile beslendiğinden ilaçlar bunları etkilemez. Bu aileden, buğdaybiti yani Calandra granaria ve pirinçbiti yani Sitophulus Oryzae türleri buğday ve pirinç tarlalarına büyük ölçüde zarar verirler.

177 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım