Hoşgeldiniz  

Bozkırantilopu’nun Özellikleri!!!

admin | 29 Kasım 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzlugiller familyasından bir memeli türüdür. Latince adı Saiga Tatarica’dır. Orta ve Batı Asya’nın dış görünüşü koyuna benzeyen tek antilopudur. Yüksekliği 70-80 cm, ağırlığı 40-50 kilodur; dişiler çoğu zaman 30 kilo kadar gelir. Boynuz yalnız erkeklerde vardır. 28-38 cm uzunluğunda olan bu boynuzlar, hemen hemen düz bir çizgi şeklinde uzanır ve birbirinden küçük bir açıyla ayrılırlar. Soluk balmumu reginde olup yarı saydamdırlar. Üzerinde 18-20 kabarık halka vardır. 

Önceleri keçilerle aynı sınıfa sokulan, fakat son yıllarda ceylanlara daha yakın olduğu anlaşılan bozkırantilopunun portu yün gibi olup, yazın kirli sarı, kışın beyazımtırak renge girer. En belirgin özelliği kabarık burnudur. 

Bozkırantipu başı aşağıda ve ayaklarını sürüyerek yürür; fakat çok hızlı da koşabilir. Saatte 95 km hızla uzun süre gidebilir ve oldukça yükseğe sıçrayabilir. Bozkırantilopu açık bozkırlarda, deniz düzeyinden 1600 m yükseğe kadar, ağaçsız bir ortamda yaşar. En çok Sovyetler Birliğinde Kalmuk Cumhuriyeti topraklarından Çin sınırlarına kadar ve biraz daha kuzeyde Çungarya içine kadar olan kesimde bulunur. Ona benzeyen Saiga mongalica türü ise Gobi çölünde yaşar. Bu bozkırantilopundan daha ufak bir hayvandır. 22 cm uzunluğundaki ince narin boynuzlarıyla birlikte yüksekliği ancak 60-67 cm’dir. Postu daha gösterişsiz olup rengi yazın sarımsı gri, kışın ise koyu gridir. Boynuzlarında halka azdır. 

Aralık ayında, çiftleşme mevsimi başlarken erkekler birbiriyle dövüşürler. Bazıları çevrelerine 50’ye yakın dişi toplar. Erkek bozkırantilopu 19-20 aylık, dişi ise 8 aylıkken üreme yeteği kazanır. Bir yaşının üzerindeki dişilerin %96’sının gebe kalmasına karşılık, bir yaşını doldurmamışların sadece %85’i gebe kalır. Gebelik 139-152 gün sürer. Volga ırmağının batısındaki bozkırantiloplarında her üç doğumdan ikisinde ikiz dünyaya gelir. Kazakistan’da %70-90 oranında ikiz doğar. Tek yavru doğması ile üçüz doğması aynı orantıdadır. Yeni doğan bozkırantilopu hayatının ilk üç dört gününde gizlenmiş olarak yatar; fakat yine de bu dönemde %60 kadarı ölür. Bunun nedeni tilki ve kartalların saldırısı olduğu gibi ananın yavrularını kaybetmesi de olabilir. Dişi, yavrusunu şaha kalkarak kavunur; saldırgana toynaklarıyla karşı koyar. Aynı tepkiyi alçaktan geçen bir uçağa da gösterir.

Başka hayvanlar tarafından avlanan ve açlıktan ölen yavru oranı temmuz başında %20’yi bulur. Bunu izleyen kış boyunca da önemli bir kısmı daha ölür. Nisan ayında, bir önceki mevsimde doğmuş olanların ancak %39’u hayatta kalır. Yaş ortalaması dişide 11-12, erkekte 5-7’dir. Erkekte ortalama yaşın düşük olmasının nedeni, kurtlara yem olmalarıdır. Bozkırantilopu tehlikeyi 1 km’den sezip koşmaya başlar, kaçarken geriye dönüp tehlikenin yaklaşıp yaklaşmadığına bakar. 

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

288 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım