Hoşgeldiniz  

BoğaAntilopu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 30 Temmuz 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzlugiller familyasının antiloplar altfamilyasından bir memeli türüdür. Latince adı Taurotragus Oryx’dir.  Antilopların en büyüğü olan Boğaantilopu diğerlerinden, sarkık gerdanı, ucu tüylü kuyruğu, alın kılları ve farklı boynuz kıvrım şekileriyle ayrılır. Hem dişi, hem de erkeğinin boynuzlu olması da başka bir özelliğidir. Ereğin yüksekliği 165-180 cm, ağırlığı 700-1000 kg dır. Boynunun arkasında kısa bir yelesi vardır. Gırtlağında iki ön bacağının arasına kadar uzanan sarkık gerdanı yer yer tüylü olur. Omuzları hafifçe kamburlaşmış, olup boynu azıcık uzundur. Başı omuz hizasındadır. Derileri genellikle kızıl kahverengi, yaşlılarda duman grisi tonlardadır. Çoğu alttüründe beyaz sırt çizgileri görülür. Boğaantilopunun kulak uçları sivri, boynuzları oldukça kısadır. Dipten birbirine çok yakın çıkan boynuzları iki helezonsu kıvrım yaparak, enseye belirli bir açıda, dik uzanırlar.

Az ağaçlı ormanlar ve çalılıklarda yaşayan boğaantilopları süreler halinde gezinirler. Her sürüde 1 ya da 2 erkek vardır; diğerleri tek başlarına dolaşırlar. Sürekli hareket halinde olan sürü bireyleri art arda yürürlerken rastladıkları otlarla, çalılarla karınlarını doyururlar. Yürüyüş sırasında genellikle hepsi sessizdir; ancak erkek, düzeni bozanları hafif homurtularla uyarır. Kurak mevsimlerde büyük sürüler oluşturark göç ederler. Bir tehlike sezince önce duraklayıp, sonra dörtnala, birbirine çarparak koşmayabaşlamaları ve önlerine çıkan her şeyi çiğneyip geçmeleri bakımından, oldukça tehlikeli durumlar yaratabilirler. Dişiler iki yaşında eşeysel olgunluğa erişirler. Gebelik süresi 9 aydır. Boğantilopları 14-16 sene yaşarlar.

Doğu ve Güney Afrika’da yaygın çeşitli alttürleri vardır. Bunlar arasında renk, boynuz uzunluğu, sarkık gerdan şekilleri ve üreme devreleri bakımından küçük farklar görülür.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Onedio, Vikipedi,

371 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım