Hoşgeldiniz  

Böceklerin Yapısı!!!

admin | 25 Şubat 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Eklem bacaklılar dalının gerçek eklembacaklılar alt dalının bir sınıfıdır. Latince ismi İnsectum’dur.  Kabuklular, örümcekler ve çok bacaklıların ki gibi araları bükülebilir dallarında birleştirilmiş sert Kit’in levhalarından oluşmuş bir iskeleti vardır. Gövdeleri baş, göğüs ve karın adı verilen birbirinden ayrı üç bölümden oluşur.

Başta ağız, ağız parçaları, duyargalar ve gözler bulunur. Başın arkasında her birinden bir çift bacak çıkan üç bölütlü göğüs vardır. bu düzen böceklerin tanımı açısından en belirgin özelliği oluşturmakta ve böcekleri aynı zamanda altıbacaklılar  yani Hexapoda adının verilmesine yol açmaktadır. Çok bacaklıların kurtçukları sayılmazsa,  karada yaşayan ve 6 bacaklı olan başka hayvan yoktur. gözün ikinci ve 3. bölümlerinde Kanatlar Yer almıştır. kanatlı böceklerin kanat taşıyıcı bölükleri çoğunlukla birbiriyle kaynaşmış olup, sert ve sağlam bir kutu oluşturmuşlardır. Bu da başta olduğu gibi kütikülün içerisinde oluşmuş sağlam ve sert kanatlarla takviye edilmiştir. Bu takviye kanat kaslarını çalışırken basınca karşı koymaya yarar.

Kimi böceklerde karın 11 bölümden oluşmuştur; fakat bunlardan çoğunun bölümleri yer yer birleşmiş ya da biçim değiştirmiş olduklarında iyi ayırt edilemezler. Örneğin çekirgelerin 10 bölütü çok zor ayırt edilir. 11 sinin ise ancak silik bir belirtisi kalmıştır. Ev sineğinde ise  dıştan görülen sadece dört bölük vardır.  Diğer 3 bölümde içte olup bir yumurtlama borusu haline gelmişlerdir. Karın bölütleri genellikle basit yapılıdır; üst ve alttaki sert iskelet levhalarının yanlardan zarsı oluşumlarla birleştirilmeleriyle oluşmuşlardır. Kanatsızlar altsınıfındaki böceklerden başka hiç birinde, karın bölgesinde ayak ya da başka ekler bulunmaz. Üreme organlarıyla bazı gruplarda karın arka ucundan ileriye doğru bir çift küçük duyarga biçiminde uzanan serk adındaki duyu oluşumları bu kuralın dışındadır.

206 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım