Hoşgeldiniz  

Böceklerde Üreme Sistemi!!!

admin | 04 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çoğu böcek, boylarına orantılı büyüklükte yumurta yaparlar, 4 cm boyundaki bir çeşit çekirgenin yumurtaları 6 mm uzunluğunda ve 1 mm çapındadır. Beyaz lahanakelebeğinin yumurtaları ise 1 mm uzunluğundadır. Yumurtalardaki sarının miktarı oldukça fazladır. Böylece embriyonun gelişimi sırasında gereksindiği ana maddelerle enerji sağlanmış olur. Sarının, gelişim üzerindeki etkisi çok büyüktür. Böceklerin çoğunda embriyon yumurtanın bir yanında oluşmuş küçük bir hücre dizisinden ibaret olup, ancak sarıyı içine alacak kadar büyür. Gelişimin başlangıç devrelerinde böceğin çok daha kolaylıkla gözlemlenebilir.

Larvanın gelişimi tamamlanıp da yumurta açılmaya hazır hale gelince, böcek sıvı ya da hava yutarak vücudunun son bölümünü basınç altında tutar. Böylece yumurtanın kabuğünü, kırılıp açılmaya zorlamış olur. Bazı larvaların baş kütikülleri üzerinde yumurta kırıcıları adı verilen özel oluşumları vardır.

Larva büyüdükçe karnın bölütlerarası zarları bir dereceye kadar gerilirler; fakat kütikül plaklarının katılığı büyümeyi sınırlandırır. Bu nedenle böcekler ve diğer eklembacaklılar zaman zaman kabuk değiştirirler, yani kabuklarını döküp, daha geniş yeni bir kabuğa bürünürler. Bu yeni kütikül eskisi dökülmeden önce onun altında oluşur. Başlangıçta eski kütikülden daha büyük değildir; fakat eski kütiküllerini döken böcekler, hava yutarak kendilerini şişirmek suretiyle yeni kütiküller, katılaşmadan önce genişlemesini sağlarlar. Böcek ömrü boyunca birçok kez kabuk değiştirir ve her keresinde daha büyük bir dış iskelete sahip olur.

Böcek larvaları genellikle iki çeşittir: Yumurtadan çıktıkları andan itibaren, daha küçük ve kanatsız olmaları dışında erişkin böceğe benzeyenlerle, erişkine hiç bir bakımdan benzemeyenler. Birinci tipte olan larvalar erişkinlerle aynı yerlerde barınırlar ve aynı besinleri alırlar. Bağlı oldukları grubun evrimi sırasında erken devrelerde oluştukları kabul edilen böceklerin kabuk değiştirme sayısı fazladır. Örneğin mayıssinekleri, gelişimleri boyunca 30 ya da daha çok kez kabuk değiştirirler. Nispeten yeni evrim geçirmişmiş olan şekiller daha az sayıda kabuk değiştirirler. Örneğin çekirgeler dört ya da beş, tahtakuruları beş kez kabuk değiştirirler.

Birinci çeşit böcekler her kabuk değişiminde biraz daha büyürler. Kanatlar gibi erişkinlik oluşumlarında da gittikçe artan bir gelişim vardır. Son iki göğüs bölütünün üst kitin plakalarında beliren küçük çıkıntılar kanatların ilk belirtileridir. Bu durumdaki böceklere ekzopterigotlar yani kanatları dışta gelişenler adı verilir. Kabuk değişimleri birbirini izledikçe kanatlar da büyür ve üreme organları erişkinlerinkine benzemeye başlar. Son kabuk değişimiyle erişkin böcek kanatlarının açar ve uçmaya hazır olur.

150 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım