Hoşgeldiniz  

Böceklerde Sinir Sistemi!!!

admin | 04 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Böceğin iç işlevlerini ve çevresi ile uyumunu sinir sistemi, duyu organları, hormonlar ve feromonlar sağlar. Sinir sistemi de başka hayvanlardaki gibi sinir hücrelerinden oluşmuştur. Sinir hücreleri aralıklı olarak gruplaşıp sinir düğümlerini oluştururlar; sinir düğümleri de bir vücut bölütünde bir çift olmak üzere bağırsağın altında bir zincir şeklinde dizilirler. Sinir düğümlerinin en irisi baştakidir. Beynin yerine tuttuğu sanılan bu sinir düğümü, diğerlerinden farklı olarak bağırsağın üstünde bulunmakta ve böceğin algıladığı tüm bilgileri değerlendiren başlıca merkezi oluşturmaktadır.

Görme duyusunun belli başlı organları, başın yanlarında bulunan petekgözlerdir. Fakat böceklerin çoğunda, başın önünde sadegözler de vardır. Bunların görevi iyi bilinmemektedir. Tırtıl gibi bazı larvaların petekgözleri yoktur; yerinde, yani başın yan tarafından, çok yetersiz olan basit gözler bulunur.

Böceklerin bütün vücutlarına yayılmış olan ve çok sayıda, duyarlı sinir uçlarına sahip bulunan ince tüy gibi oluşumlar vardır. Özellikle başta çok olan bu oluşumlar kokuları ve tatları algılarlar. Besinleri bulmaya ve hoş olmayan durumlardan sakınmaya yararlar. Böcekte burun yoktur, onun yerine boynuzlar ya da duyargalar vardır. Bunların üzeri, çoğu koku almaya yarayan duyu tüyleri ile kaplıdır. Örneğin erkek ipekböceğinin tüylü duyargaları 20.000 duyu organını ve 40.000 sinir hücresini kapsamaktadır. Tat alma organlarının toplanmış oldukları başlıca yer, ağzın çevresidir.

Böceklerin gövdelerini örten küçük tüylerin çoğu dokunma duyusu ile ilgilidir. Her bir tüyün kıvrık ucu, altındaki sinir hücresini uyarmaktadır. Tüylerin bazıları sadece dokunmayla ilgili olup nispeten büyüktürler. Aynı zamanda tat ve koku ile de ilgili olan diğer bazı tüyler ise daha küçüktür. Dokunma duyusuyla ilgili tüyler sadece dış dünyaya karşı duyarlı olmakla kalmazlar, böcek vücudunun çeşitli bölümleri arasındaki temaslarla da uyarılırlar. Böylece, bacak eklemlerinin çoğunda eklemlere uyan dirsekler yapmış tüy grupları bulunmakta ve böceğe, eklemlerinin duruşu hakkında bilgi vermektedirler. Boyunca, ağız parçalarında ve daha başka yerlerde de böyle tüy grupları vardır. Hayvana kendi durumu hakkında bilgi veren duyu organlarına “propriyoseptörler” adı verilir.

Duyu tüyleriyle ilişkisi olan ve ince kütikül tabakasından oluşmuş oval disklere çan biçimli sensilla adı verilmiştir. Bunlar kütikülün zorlanmalarına (bükülme, sıkıştırılma vb) duyarlı olup, bir çeşit propriyoseptör görevini yerine getirirler. Bütün bunlardan başka, böceğin içinde de propriyoseptörler bulunmaktadır. Bunlar eklemlerin haraketine, gerilmeye, bazen de titreşimlere duyarlıdırlar. Titreşimlere duyarlı olanların işitme organlarını oluşturan ince zarlarla bağıntıları olabilir.

222 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım