04 Mart 2018

Böceklerde Dolaşım Sistemi!!!

Böceklerde Dolaşım Sistemi!!!

Böceklerin ve genellikle eklembacaklıların kan dolaşımı insanınkinden farklıdır; çünkü kan bir atardamarlar ve toplardamarlar sisteminde dolaşmaz. Böceklerin kanı, kan boşluğu adı verilen boşlukta durur. Böylece, kaslar, sinirler ve diğer oluşumlardan gelen kanla beslenecekleri yerde, tüm gövdenin içini kaplayan bu boşluktaki kanın içinde doğrudan doğruya beslenirler. Besinlerden gelen yağlar, şekerler, aminoasitler, su ve tuzlar soğurulmayla kana geçerler.

Böceklerin kalbi kan boşluğunun üst yanında bağırsağın tam üstünde yer alan ince uzun bir boru biçimindedir. Kan boşluğundaki kan, bunun içine çok sayıda küçük deliklerden geçerek girer. Sonra da bir pompalama hareketiyle yeniden kan boşluğuna, beynin yakınından geri verilir. Bazen, kanı ayaklarla duyargaların yararlanacağı düzeyde tutmaya yarayan daha küçük pompalara rastlanmaktaysa da, kan dolaşımının tümü insaninkine oranla daha ağır ve düzensizdir.

Böcek kanı, sıvı bir plazma ile onun içinde yüzen çeşitli tipteki hücreleri kapsar. İnsandaki kan alyuvarlarının aksine, bu hücrelerin her birinde bir çekirdek vardır. Plazma, kullanılmak ya da depo edilmek için bağırsaktan depo edilmek için bağırsaktan diğer organlara giden sindirim ürünlerini taşır. Ayrıca, bazı şekerler ile proteinler, plazmanın içinde çözelti halinde kalırlar. Malpighi kanalcıkları için gerekli ürünlerle, uyaracakları organlara yönelen hormonlar da plazma aracılığıyla taşınırlar. Tırtıl gibi kütikülü yumuşak ve bükülebilir cinsten olan böceklerde plazma ayrıca gövdenin biçimini korumaya katkıda bulunur ve ilerleyeme hareketlerinde önemli bir yol oynar. Bu rol, yeni kabuk değiştirmekte olan böceklerde kütikül heniz yumuşak durumdayken çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.