Hoşgeldiniz  

Böcekçiller familyasının özellikleri nelerdir?

admin | 07 Ocak 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının etenliler sınıfına giren bir takımıdır. Latince adı İnsectivora’dır. öbür memeli takımlarına bağlı olmakla birlikte ve memeli olma özellikleri oldukça zayıf bir takımdır. Böçekçillerin hepsi de ilkel yapıdadır; çoğu küçük memelidir. En büyükleri ancak tavşan kadardır. Hepsinde uzun ve sert ve hareket edebilen hortum şeklinde uzamış bir burun bulunur. bu uzun burun üzerinde yer yer kıllar vardır. kulaklarla gözler küçük olup derinin yada  kürkün içinde kaybolmuş gibidir. Türlerinin çoğunun uro-genital sisteminin dışarıya açılış yeri ortaktır; bu nedenle de cinsiyetlerini anlamak güçtür. Kafatası genellikle dar ve basık olur, içinde beynin yer aldığı bölüm küçüktür.

Böçekçiller plasentalı (etenli) memelilerin en ilkel takımı kabul edilmektedirler. bunların atalarından farkları çok azdır; hemen hepsi ilkel bazı oluşumları muhafaza etmişlerdir. Örneğin ayak parmaklarının 5’de tamamdır ( Fakat bu parmakların hiçbiri ötekilerle değdirilemez); hayvan yürürken Tavanları yerim bütünüyle değer. bütün böcek cinlerin beyni küçük ve basit yapılıdır; beyin yarım kürelerinin üzeri Düz olup kıvrımları yoktur ve küçük beynin üzerine  kaplayacak şekilde arkaya doğru uzanmış uzanmazlar. Koku lobları genellikle büyüktür. çenelerde ülkelerin bir belirtisi olacak kadar çok sayıda (48 kadar) farklılaşmamış  diş yer almaktadır. Dişler, bazı kemiriciler de olduğu gibi sürekli gelişim halinde olmayı kökleşmişlerdir. öğütücü dişlerin uçları yüksek ve sivridir; çenelerin her bir yarısında en az iki kesici diş yer almaktadır. dişler özelleşmemiş olmakla birlikte bazı türlerde köpek dişleri gibi görev yapacak biçimde genişleyen kesicidişlere  rastlanmaktadır. amak kemiği içindeki büyük boşluklar ve orta kulak boşluğunun açık oluşu öbür İlker oluşumlardandır.

Böçekçillerin birçok özellik  genelleştirmebilecek  nitelikte değildir. Örneğin çoğunun kafasında Elmacık kemiği az gelişmiş durumdadır, bazen de hiç yoktur. Kirpilerde ve filfarelerin de ise Elmacık kemikleri çok çıkıntılıdır. Suköstebeği dışında ki böcekçillerde Köprücükkemiği de yoktur; ön Kol kemikleri ( filfaresindekihariç) birbirinden ayrılır. Sıçrarhortumlugillerin Bir  kör bağırsağı ve iri gözlere sahip oluşları diğer familyalarda görünmeyen özelliklerdir. Altınköstebekler, tanrekler ve sivri burunlu tanrekler, “V” içimde sivri uçları bulunan dişlere sahiptirler; diğer böcekçillerin dişlerinin uçları ise “W” biçimindedir. bazı familyaları çok kalabalık ve yaygın oluştuğunu karşılık ( köstebekler ve  kır fareleri gibi)  bazıları, özellikle sivri burunlu tanrekler, sayıca az olup belli bölgelerde yaşarlar.

Böcekçiller; Avustralya, Antartika,  Grönland ve Güney Amerika’nın büyük bir kısmı dışında, Dünyanın her yerinde bulunurlar. hemen hepsi gece dolaşır. en çok yedikleri şey böcektir; fakat birçok başka omurgasız hayvanları ( özellikle solucanlarla yumuşakçalar)  da yerler.  bazıları ise her türlü leş ve bitki ile beslenenler.

büyük dişleri ve tırnakları olmadığından Böcekçiller  yırtıcı hayvanlara karşı kendilerini  koruyamazlar;Bu nedenle çoğu, ürkek ve tehlike görünce kaçan hayvanlardır; uzak yerlerde saklanıp sadece geceleri ortaya çıkarlar. bazılarının özellikle Kirpiler ve Tanrenkler kendilerini korumaya yarayan dikenleri vardır; bazıları ise toprağı kazıp delik açarlar. çoğunun kötü bir koku çıkaran ve bu sayede en azından memeli yırtıcıları yanlarını yaklaştırmayan güçlü özel deri bezleri vardır.

267 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım