Hoşgeldiniz  

Birden Fazla Dişinin Yumurtasını Taşıyabilen Denizatı: Anatomisi ve Özellikleri!!

admin | 30 Eylül 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kemiklibalıklar takımının deniziğnesigiller familyasına giren balık türleridir. Vücutları tümüyle kemiksi pullarla kaplıdır. Başları atınkine çok ben benzediği için bu adı almışlardır. Denizaygırları da denir. Renkleri çevreye göre değişir ve çevreye uyum sağlar. Gözleri ayrı ayrı hareket edebilir. Su içinde dikey hareket ederek yüzerler. Yüzmeyi sırt yüzgeçleri sağlar. Kuyruk yüzgeçleri yoktur. Böylece deniz suları içindeki bitkilere kuyruklarıyla sarılıp, denir atmış bir tekne gibi yüzmeksizin belirli bir noktada kalabilirler.

Denizyaygırları diye de adlandırılan denizatları uzun ve oynak kuyruklarıyla denizdeki bitkilere sarılıp bir noktada durabilirler. Erginlerinin bir araya gelip kuyruklarını birbirlerine dolayarak yaptıkları dansı andırır hareket çok ilginçtir. Yavru denizatları ise kuyrularını birbirlerinkinden çözemediklerinden bu hareketi yapmaları sakıncalıdır çünkü kuyruklarını çözmeyi beceremekdikleri taktirde açlıktan ölme durumları oluşmaktadır.

Çiftleşmeleri, özellikle üremeleri çok ilginçtir. Çiftleşme sırasında erkekle dişi kuyruklarını birbirine dolarlar. Yumurtalar dişiden, dışkılık uzantısı yoluyla çıkarak, erkeğin kuluçka kesesine geçer. Yumuşak bir dokuyla kaplı olan bu kese içinde yumurtalar ayrı ayrı küçük bölümlere gömülür. Bu arada yumuşak dokudan geçen kan damarları genişleyerek kuluçka kesesini süngersi yapıda bir dölyatağına benzetir. Yumurtaları çevreleyen bu damarlı doku, memelilerin etenini andırır. Bir erkek denizatı birden fazla dişinin yumurtasını taşıyabilir. Kuluçka kesesinde kendisine yer bulamayan yumurta döllenmez; bulanlar ise gelişinceye kadar, girdiği bölümdpcae kalır. Doğum ya da yavruların dışarı atılması, erkek için çok yorucu olur. Doğum sırasında erkek bir yandan kuyruğu ile bir desteği kavrar, bir yandan da kuluçka kesesini bir kayaya sürter; yavrular ve onlarla birlikte doku parçaları çıkıncaya kadar bu sürtme işine devam eder. İri bir erkek denizatı 400 kadar yavru dünayaya getirebilir. Küçük denizatının dış görünüşü ergininkinin aynıdır.

Uzunlukları 10-18 cm olan 30 cm uzunluğundaki türlerine de rastlanan denizatları ılık ve tropikal denizlerde yaşarlar. Sığ kesimleri tercih ederler. Başlıca besinleri küçük deniz canlılarıdır. Bunları uzun hortumlarıyla içlerine çekerler. Denizatlarının 100 kadar türü bulunmaktadır. En yaygın türleri arasında denizatı yani Hippocampus Hippocampus, Avrupa denizatı yani Hippocampus Guttulatus, uzunluğu 30 cm bulan Hippocampus İngens ve halk arasında denizejderi, yırtmaçlıbalık gibi adlarla adlandırılan Phycodraco Eques türleridir.

Hiç bir balığa benzemeyen bu hayvanların ölüsü ilk kez Avrupa’ya getirildiği zaman büyük ilgi uyandırmıştır. Eski dönemlerde, denizatlarında bir takım tılsımlı güçler olduğu kabul edilerek külleri büyüde ve ilaç yapımında kullanılmıştır. Ölülerinin kuduz köpek ısırığına ve saç dökülmesine iyi geldiği sanılmaktadır.

KAynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

136 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım