Hoşgeldiniz  

Bilgisayar Nasıl İcat Edildi?

admin | 11 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Bilgisayar hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren, çok hızlı işlem yapan, bilgi depolayan, verilere en hızlı şekilde ulaşmamızı sağlayan elektronik ortamda üretilmiş bir araçtır.

İlk bilgisayar 1940 yılında İngiltere, Almanya ve Amerika’da üretilerek, farklı farklı bilim adamları tarafından geliştirilmiştir. Daha çok hesaplamalar alanında kullanılmaya başlayan ve işlelerin en hızlı şekilde yerine getirilmesini sağlamaktı. Eski çağlarda özellikle Çinliler, bir çerçevre içine sıra sıra dizilmiş sayma boncuklarından oluşan abaküsü kullanıyorlardı. 1945 yılına gelindiğinde Amerikalı Electronic Numerical Integrator and Calculator yani Eletronik Sayısal Tümleyici ve Hesaplayıcı diğer adıyla Enıac üretildi. Bir oda büyüklüğündeydi ve kendi soğutma sistemi vardı. Eniac, bomba fırlatıcı ile atılan bombanın nereye düşeceğini hesaplamak için yapılmıştı. Bu görevi bir insanın yerine getirmesi normalde 20 saat alırken, Eniac bunu 30 saniye yani bomba daha hedefine ulaşmadan yapabiliyordu.

Zaman içerisinde 1955 yılında bilgisayarların daha küçük olmalarını sağlayan transistörler üretilmeye başlandı. 1960 yılına gelindiğinde ilk bilgisayar faresi üretildi. Üreticisi Douglas Englebart’tır. Fare iki metal tekerleği olan tahta bir kutudan ibaretti. Fare demesinin sebebi de kablosunun bilgisayara bağlı olmasıydı. 1980 yılında başlarında Dean Hovey adlı bir tasarımcı farenin biçimini değiştirdi. İlk modern fareyi tasarlamak için bilyeli deodorant kutularının başındaki topları ve küçük plastik kapları kullandı.

1975 yılında ilk kişisel bilgisayar yani bugünkü PC satışa sunuldu ancak ekran özelliği bulunmamaktaydı, televizyonlar ekran olarak kullanıldı. 1984 yılında ilk  CD-Rom’lar kullanılmaya başlandı. 1993 yılında ise ilk cep bilgisayarı kullanılmaya başlandı.

Bilgisayar; elektrik sinyallerini hafızasına depolayan bir cihazdır. Bu nedenle bir tuşa bastığınızda ya da fareyi hareket ettirdiğinizde bilgisayar elektrik sinyalini alır. Bilgisayarın içerisindeki işlemci, sinyalleri okur, ekrana, yazıcıya veya hoparlörlere bilgi gönderir. Böylece verilen komutlara göre hareket etmiş olur.

 

288 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım