Hoşgeldiniz  

Bıldırcın Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 24 Temmuz 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Tavuksular takımının sülüngiller familyasından kuş türleridir. Bu av kuşları genellikle Eskidünya bıldırcınları ve Yenidünyabıldırcınları  olmak üzere ikiye ayrılır. Eskidünyabıldırcınları grubunda Coturnix cinsiyle bazen Excalfactoria ve Synoicus cinslerine sokulan kuşlar vardır. Örneğin, az rastlanan ve Yeni Gine’de yaşayan dağbıldırcını yani Anurophasis ile Madagaskar’da yaşayan güzel görünüşlü Margaroperdix bunlardandır. Afrika’da bıldırcın cinsleri çoktur. En önemlileri şunlardır: Afrika bıldırcını, Asya Bıldırcını ve Avustrralya bıldırcını cinsleri vardır. Daha büyük ve daha az gösterişli bir bataklık baldırcını olan Coturnix Ypsilophorus yalnız Avusturalya’da, Yeni Gine’de ve Küçük Sunda adalarında görülür.

Eskidünyabıldırcınları küçük, toparlak görünüşlü kuşlardır. Gaga ve bacakları narindir; göze görünür bir kuyrukları yoktur. En irileri dağbıldırcını, en ufakları boyalıbıldırcın da denilen Coturnix Chinensis’tir. Dağbıldırcını keklikten çok az küçüktür. Coturnix chinensis ise ispinoz kadardır.

Baldırcınların en yaygın ve en çok bilenen bıldırcın Coturnix Coturnix’dir. Bütün Avrupa’da, Asya’da, Afrika’nın bazı kesimlerinde ve Atlas okyanusundaki adalarda yaşar. Bıldırcının beş altıcinsi vardır. Bunlardan Japonya’da yaşayan Japon bıldırcını Coturnix Janonica yüzyıllardan beri evcilleştirilmiş olan ve yumurtası, eti için kafeslerde beslenen bir hayvandır. Bu kuşlar bugün teknik üretme yollarıyla çoğaltılmakta, dişi bıldırcın 12 haftalık olunca yumurtlamaktadır. Son zamanlarda Japon bıldırcınının yetiştirilmesi ABD ve Avrupa ülkelerinde de yapılmaktadır. Bu ülkelerdeki özel çiftliklerde kafesler için Japon bıldırcını üretilmektedir. Japon bıldırcınının erkeğinin bağırışı, öteki türlerin erkeklerinkinden daha çirkin ve serttir.

Bıldırcın yüksek otlar, yoncalar, tahıllar gibi yeteri kadar gizlenmesine yarayacak bitki örtüsü olan bütün açık yerlerde yaşayabilir. Rahatsız edildiği zaman uçmaz; koşarak kaçıp saklanır. Bu nedenle bıldırcını açık kırda görmek zordur; bir yerde bıldırcın bulunduğunu anlatan ilk belirti erkeğin dişisini çağırırken sürekli olarak çıkardığı sestir.

Bıldırcın gece uçan bir göçücü kuştur. Avrupa’da yaşayanlar kışı Afrika ovalarında geripi, mayısta geri dönerler. Eylülde yine Afrika’ya dönmek üzere yola çıkarlar. Birinci Dünya Savaşından önce, bıldırcınlar Mısır üzerinden geçerken yakalanır, bunların çoğu diri olarak Londra ve Paris lokantalarına gönderilirdi. Yalnızca 1908 yılında Mısır’dan 1 milyonun üzerinde bıldırcın ihraç edilmiştir. Bu davranışın bıldırın soyunun tükenmesi tehlikesine yol açması üzerine 1937 yılında diri bıldırcın ticareti yasaklanmıştır. Mısır’da ilkbahar göçü sırasında bıldırcınlara kapan kurulması yasaklanmıştır. 2. Dünya Savaşından sonra bıldırcın ticareti bütünüyle azalmıştır.

Bıldırcının yuvası sık bir bitki örtüsü altında, yerde kazılmış otlarla çevrili bir çukurdur. Bir kuluçkada 7-15 yumurta bulunur. Yumurtalar soluk renkli olup, üzerlerinde sarı benekler ve koyu kahverengi lekeler vardır. Civcivler 21 günde yumurtadan çıkar ve kurur kurumaz ana ile babanın peşinden giderek yavudan ayrılırlar.

Bıldırcın tahıl tanesi, tohum, filiz ve böcek yiyerek beslenir. Yavrular hayatlarının ilk günlerinde yalnız böcekle beslenirler.

Boyalıbıldırcın Güney Asya’dan, Avustralya’ya kadar uzanan tropikal bölgelerin çağırlık ve alçak bitki örtüsü olan yerlerinde yaşar. Buna pek yakın bir tür olan mavi bıldırcın yani Coturnix adamsoni ise Afrika’nın yine aynı kesimlerinde bulunur. Yumurtaların üzerinde yalnız dişi yatarsa da yavrular çıktığında bakımları ana ve baba tarafından birlikte sağlanır. Yavru yumurtadan ilk çıktığı zaman irice bir arıdan pek az daha büyüktür.

Amerika bıldırcınları Eskidünyabıldırcınlarından anatomik yapı bakımından farklıdır; bunlar genellikle daha iri ve daha renklidir. Amerika kıtasında 36 kadar bıldırcın türü vardır. Bunlar arasında en çok tanınan ABD’nin en yaygın av kuşlarından biri olan Amerika bıldırcınıdır. Güney Kanada’dan Guantemala sınırlarına kadar uzanan kesimde birçok bıldırcın türü bulunur. Hepsi de açık ovalarda yaşar.

Tepelibıltırcınlar ayrı bir grup meydana getirirler; bunların da birçok türü vardır. Çöl bölgelerinde yaşayan Lophortyx gambelli türü bunlardandır. Aynı bölgelerin daha yüksek kesimlerinde yaşayan Oreortyx picta türü ise daha güzel görünüşlüdür. Kuzeybatı Meksika’da bulunan Lophortyx douglasii ile Colorado, Texas ve Arizona’da yaşayan mavi bıldırcın da bu tepelibıldırcın türlerindendir.

Orta ve Güney Amerika’da Dactylortyx, Rhynchortyx, Dendrortyx ve Odontophorus cinsi bıldırcınlar bulunur. Odontophorusun on beş ayrı türü vardır. Bunlar Costa Rica ormanlarından Brezilya, Paraguay, Bolivya ve Peru’ya kadar uzanan kesimde yaşarlar. İri, kekliğe benzer, gagası ve bacakları güçlü kuşlardır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Yaban TV,

498 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım