Hoşgeldiniz  

Beyin Nasıl Beslenir? Beyini Besleyen Vitaminler Nelerdir?

admin | 10 Mayıs 2014 | Genel, Sağlık

Beyin Nasıl Beslenir? Beyini Besleyen Vitaminler Nelerdir?

İnsan beyni gelişmiş fonksiyonlara sahiptir. Bu nedenle diğer türlerden ayrılmaktadır. Ancak kötü beslenme insan beyninde birçok tahribata sebep olmaktadır.

Günlük hayatımızda yapacağım sağlığımıza korumaya yönelik beslenme türü zaman içerisinde karşılaşacağımız hastalıkları yenmemizde yardımcı olmaktadır. Bunun için doğru beslenmeli ve beynimizi hastalıklardan korumalıyız. Tabiatta bulunan meyveler, sebzeler, şifalı bitkiler, hayvansal gıdalar daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunmaktadır.

Beyin; besin maddelerinin kan yoluyla beyne gönderilmesiyle beslenir. Beyinin tek enerji kaynağı glikozdur yani şekerdir. Şeker düzeyinin azalması ya da artması sonucu şuur kaybı ya da koma gibi bir çok rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Beyni besleyen ve hastalıklardan koruyan besinler şöyledir;

B Vitamini: et, balık, yoğurt, muz, yağsız süt, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

E Vitamini: ıspanak, çilek, havuç, domates, yer fıstığı, buğday, bitkisel yağlar ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

D Vitamini: tereyağı, mantar, karaciğer, balıkta bulunur.

A Vitamini: peynir, yumurta sarısı, krema, tereyağı, balık yağı, havuç, patates, brokoli, yeşil ve sarı sebzeler, kayısı ve tahıllarda bulunur.

Demir: sığır eti, kuzu eti, hindi eti, tavuk eti, dana eti, kuzu ciğeri, kaz ciğeri, yumurta ve sakatat etlerinde bulunur.

Karbonhidratlar ve Yağlar: baklagiller, patates, unlu mamüller, şeker, tatlı, elma, muz, balık yağı ve bitkisel yağlarda bulunur. Beynin enerji kaynağı yani glikoz bu grupta daha fazladır.

Proteinler: et, balık, yumurta, tavuk, süt ürünleri, meyve, sebze, tahıl, kuruyemiş ve baklagillerde bulunur.

Su: Vücudumuz büyük oranda su içermektedir. Günlük en azından 1 ya da 2 litre su içilmelidir.

Beyin Hastalıklarından korunmanın Yolları Nelerdir?

Beyin Yaşlanmasını Yavaşlatmak için: A, E, C ve B vitamini, arı poleni, üzüm çekirdeği, balık, yeşil çay, biberiye, zencefil, dereotu, fesleğen, gingo biloba, yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

Unutkanlık ve Hafıza Zayıflığı için: Kaküle, karabiber, zencefil, biberiye, çay, kahve, meyve çayları, yeşil çay, aday çayı, gingo biloba, B, E, C vitaminleri, balık ve balık yağı tüketilmelidir.

Felç olmayı Engellemek için: balık, tavuk, süt ve yoğurt, bol sebze ve meyve tüketmek, alkol, fast food, yağ, şeker, unlu gıdalardan uzak durulmalıdır.

Uyku Bozukluğu: sebze ve meyve, yoğurt ve süt ürünleri ile melisa, anason ve papatya çayları uykusuzluğa iyi gelmektedir.

Stres: Badem, tahıl ürünleri, makarna, irmik, zeytinyağlı yemekler, taze süt ürünleri, meyve suları, balık ve B vitamini, fesleğen, limon ve gül suyu strese iyi gelmektedir.

2518 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım