Hoşgeldiniz  

Beş Elementin Eski Çağlarda Ortaya Çıkışı!!

admin | 24 Ocak 2016 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel

Dünyayı meydana getiren elementleri tanımlamada ve kendisinden önce gelen düşünceleri özetlemede en önde gelen isim MÖ 387 yılarında Aristo’ydu. Thales MÖ 580 yıllarında dünyanın sudan oluştuğunu ileri sürmüş ve daha sonra filozoflar ise başka öğeleri eklemeye başlamıştır.

feng-shui-master-5-elements

Aristo dünyanın; toprak, su, hava ve ateşten oluştuğunu ve birbirini takip eden kabulardan yapıldığını ileri sürmüştür. Merkezde topraktan bir top vardı, etrafında ise su topu bulunuyordu. Bu su topunun bazı bölümlerinde toprak çıkıntı halindeydi. Bunların etrafnıda bir hava topu ve daha dışında ise bazen şimşek olarak görülen ateş yer alıyordu.

Aristo; gökyüzünün dünyadan temel olarak farklı ve ether yani Yunanca “ışık saçmak” anlamına gelen beşinci bir elementten oluştuğunu düşünüyordu. Gökcisimleri parlaktı ancak Dünya ışığı yansıttığı zamanlar dışında karanlıktı. Dünya’da cisimler yere düşer veya havaya yükselirken gökcisimleri sonsuz daireler halinde hareket ediyorlardı. Ayrıca gökcisimleri değişmez ve bozulmazdı, ancak Dünya’da her şey değişiyor ve çürüyordu.

5elements

Zaman içerisinde Aristo’nun bu görüşünün yanlış olduğu ortaya çıktı. Fakat rüzgarla ve yağmurla karşılaştığımızda hala elementlerle savaşmaktan bahsediyoruz ve bir şeyin saf ve soyut halinde olduğunu söylemek istediğimiz de ona Latince “beşinci element” anlamındaki “öz” diyoruz.

4element_vbhb5fdk

Toprak, su, hava ve ateşe beşinci elementi ekleyen Aristo; gökleri kapsayan ve bütün gökcisimlerinin içinde hareket ettiği ve parladığı eter olarak nitelendirdi. Yunan filozofları bu elementlere özellik belirttiler. Örneğin toprak esasen kuruydu, fakat soğukla da bağlantılıydı. Su nemli ve soğuktu; fakat kendi içinde en hakim olan netilik soğukluktu. Çelişkili de olsa nemlilik ise temelde havayla bağlantılıydı; havanın da sıcaklık özelliği vardı. Ateşin ana niteliği ısıydı, o da kurulukla ilişkiliydi. Bu teorinin hava kabarcıklrı suda yükselirken, neden taş gibi toprağa özgü bir nesnenin havada düştüğünü açıkladığı söylenir. Ateş karasal elementlerin dışında yer alıyordu; çünkü alevler hep yukarı doğru yükseliyordu. Modern kimyanın doğuşuyla Aristo’nun maddenin doğası görüşünün değişmesi 2000 yıldan fazla sürdü.

360273__4elements_p

1200 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım