Hoşgeldiniz  

Baykuşpapağanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 24 Temmuz 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Guguksular takımının papağangiller familyasından bir kuş türüdür. Latince adı Stringops habroptilus’tur. Baykuşpapağanı Yeni Zelanda’da yaşayan, garip görünüşlü bir gece papağanı olup diğer papağanlardan ayrı özelliklere sahiptir. Boyu 60 cm kadardır. Yeşil, sarı renkli ve koyu sarı benekli tüyleri vardır. Uçamazlar, ucu yuvarlak kanatlarını hareket ederken kullanırlar. Gagaları diğer papağanlardan çok farklıdır. Alt gaganın kenarlarında çok kuvvetli çıkıntılar vardır.

Yeni Zelanda’nın güney kıyılarındaki Nothofagus ormanlarında ve Chatham adasında bulunan fosiller baykuşpapağanının çok eski çağlarda buralarda yaşadığını göstermektedir. Bu kuşların sayısı günümüzde çok azalmıştır; ancak güneydeki fiyortlu Stewart adasına sığınananlar bugüne kadar soylarını sürdürmüştür.

Uçamayan baykuşpapağanları ağaçlara tırmanabilir ve daldan dala atlayabilir. Gündüz gizlendikleri ağaç gövdelerindeki oyuklar ve kayalıklar ile yiyecek aradıkları otlaklar arasında kendilerine bir yol yapmışlardır. Baykuşpapağanı ya doğal oyuklara ya da kendi kazdığı oyukların içine yumurtlarlar. Bu oyukların derinliği bazen 3 metreye yaklaşır. Dişi, yılın son aylarında iki veya dört tane yumurta yumurtlar. Çoğunlukla bitki yaprakları, meyve tohumlarla beslenirler.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

363 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım