Hoşgeldiniz  

Bataklıkçulluğu ve Bataklıkkırlangıcı’nın Özellikleri Nelerdir?

admin | 06 Mayıs 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Bataklıkçulluğu: Yağmurkuşları takımının, çullukgiller familyasından bir kuş türüdür. Latince adı Gallinago Gallinago’dur. Göçücu kuşlardandır. Ekim ayı başlarında Masır ve Hindistan’da kalabalık sürüler halinde görülür. Bütün çulluklar gibi iyi uçar. Uçarken zikzaklar çizdiği için avlanması zordur. Dünyanın değişik bölgelerinde yaygındır.

Bataklıkkırlangıcı: Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının yağmurkuşları takımının çamurkoşanları alttakımının bir familyasıdır. Latince adı Glareolidae’dir. Su kenalarında yaşan küçük, zarif kuşlardır. Türlerin arasında üyük fark yoktur. Galachrosia cinsinin Afrika’da 2 ve Asya’da 1 türü vardır. Glareola cinsinin ise Madagaskar’da 1 türü ve Akdeniz’den Çin’e, Hindistan’a ve Afrika’ya kadar uzanan alanda yaşayan bataklıkkırlangıcı türü vardır. Latince adı Glareola Pratincola’dır.

Bataklıkkırlangıcı dinlenirken 17-23 cm boyunda olurlar; küçük kafalrı, kısa gagaları, uzun kanatları ve bacaklarıyla yağmurkuşlarına benzerler. Fakat uçarken, dik duran kanatları, derinlemesine çatal biçimli kuyruklarıyla büyük serçeleri andırırlar. Küçük gagaya rağmen ağızları kanatlara konan küçük böcekleri yakalayacak kadar geniştir. Çekirge ve böceklerle beslenirler. Gri veya boz kahverengi olan tüyleri yuva kurdukları toprağın rengine uyar. But kısmı, kuyruğun altı ve karın beyaztır. Tüylerinde beyazımsı kanat çizgileri vardır. Bütün türlerde gaga siyah, altı ise kırmızıdır. Bacaklar, kahverengi veya kırmızı olur. Bataklıkkırlangıcı güneşten kavrulmuş çamurlar üzerine 2-4 yumurta bırakır. Sürüyen halinde dolaşırlar. Göçücü kuşlardır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

565 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım