Hoşgeldiniz  

Barometre Nasıl İcat Edildi?

admin | 04 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Eğitim, Genel

Pompaların suyu doğal seviyesinden 9,90 metreden fazla yukarı kaldıramaması uzun süredir maden mühendisleri ve diğerler bilim adamları için sorun olmuştu. Normal pompa, suyun doldurmak için yukarı hücum ettiği kısmi bir boşluk oluşturuyordu, fakat suyun akışının sınırları olduğu açıktı. İtalyan Fizikçi Evangelista Torricelli (1608- 1647), Calileo’nun son yıllannda onun için çalışmış ve Galileo asistanına bu pompalama problemini incelemesini söylemişti.

Torricelli suyun boşluk tarafından yukarı çekildiği için değil, havanın normal basıncı tarafından yukarı itildiği için kaldırıldığını fark etti. Zaten pompadaki boşluk düşük bir hava basıncı yaratıyor ve pompanın dışındaki normal hava daha fazla itiyordu.

1643’te bu kuramı denemek için Torricelli cıvayı kullandı. Civanın yoğunluğu suyunkinden 13.5 kere fazla olduğundan, havanın cıvayı suya nazaran yalnızca 1/13.5 kere ya da 76 cm kaldırması gerekiyordu. Torricelli 1 ,80 metre uzunluğundaki cam bir boruyu cıvayla doldurdu, açık ucunu tıkaçla kapadı, içinde cıva bulunan bir tabağa baş aşağı koydu, tıkacı çıkardı ve civanın borudan dışarı aktığını gördü. Fakat cıva tamamen akmamıştı, beklenildiği gibi 30 inç yüksekliğinde cıva borunun içinde kalmıştı. Baş aşağı çevrilen borunun içindeki civanın üstünde (küçük bir miktar cıva buharı dışında) boşluk vardı. Bu suni olarak yaratılmış ilk boşluk, yani Torricelli boşluğuydu.

Torricelli cıva sütununun yüksekliğinin bir günden diğerine hafif değiştiğine dikkat etti ve doğru bir şekilde atmosferin farklı zamanlarda az da olsa farklı basınca sahip olduğunu tahmin etti. İlk barometreyi icat etmişti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

325 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım