Hoşgeldiniz  

Baro’dan Ücretsiz Avukat Nasıl Talep Edilir?

admin | 01 Ağustos 2014 | Genel, Hukuk

Adli Yardım; Türkiye Barolar Birliği tarafından faaliyete geçirilen, mağdur durumda bulunan ve hukuksal yollara başvurmak isteyen, ancak maddi zorluklar nedeniyle avukat tutamayan kişilere yardım amacıyla kurulan hizmet çeşididir.

Böylece avukatlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanarak, kişilerin hak arama özgürlüğünü güvence altına alınması sağlanmıştır.

Bu uygulama sadece kişilerle sınırlı kalmayıp ihtiyaç halinde kamuya yararlı dernekler ve vakıflarda yararlanabilmektedir.

Adli Yardım sadece hukuk davalarında ve icra takiplerinde geçerlidir. Ancak dava ceza davaları ile ilgiliyse Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) hükümleri uyarınca davanın görüldüğü mahkemeye başvurarak ücretsiz avukat talep edilebilir.

Ücretsiz Avukat İçin İstenen Belgeler;

Adli Yardım talebinde bulunmak için ilk önce ilgili baro başkanlığına ya da baro adli yardım bürolarına şahsen başvuruda bulunulmalıdır.

İkametgah belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi ve dava için gerekli belgelerin fotokopileri mutlaka sunulmalıdır.

Ödeme gücü noksanlığının tespiti için bulunduğunuz mahalle muhtarlığından fakirlik belgesi alınmalıdır.

Ayrıca barolar üzerinize kayıtlı gayrimenkul ya da araç olup olmadığını kanıtlayan ya da herhangi bir sigortadan yararlanıp yararlanmadığınızı ispatlayan belgelerde isteyebilir.

Talebinizin uygun görülmesi halinde görevlendirilen avukat adına vekalet çıkartılması gerekmektedir.

20805 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Baro’dan Ücretsiz Avukat Nasıl Talep Edilir? için 153 Yorum

 1. funda akgul dedi ki:

  Ben 890 tl aliyorum ve sskdan yararlaniyorum ama avkat vermezlermi …babamda kaliyorum ve babamda kiraci ….bobrehinin biri yok babam ihtiyac sahibi baro awkat verirmi

  • admin dedi ki:

   bulunduğunuz ilin barosuna bu konuyu danışın, her baronun mutlaka ücretsiz avukat tutma büroları var. Gerekli bilgileri ordan temin edebilirsiniz.

   • Nejla Timur dedi ki:

    merhaba,
    16 yaşında yeğenim var anne baba ayrı annesi terketti baba nafaka veriyordu ama anne gittiği için nafakayı kesti yeğenimin yaşı küçük barodan kendisi avukat talebinde bulunabilir mi

    • admin dedi ki:

     Kendisi başvuramaz ancak bu konuyu en iyi şekilde Baro başkanlıklarından ve adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarında öğrenebilirsiniz. Gerekli bilgilendirmeyi yapacakladır.

 2. Nuray dedi ki:

  Merhaba ben 6 ay önce işe başladım ama gayrimenkul hiç bir şeyim yok,şuanda aday memur konumunda çalışıyorum avukat talebim olacak dışarıdan avukat tutacak imkanım yok.
  ne yapabilirim

  • admin dedi ki:

   Hangi ilde yaşıyorsunuz bilmiyorum ancak hemen hemen her adliyenin içerisinde ücretsiz avukat tutmak için belli birimler açılır. Eğer böyle bir imkan yoksa bulunduğunuz ilin Baro Başkanlığına başvurmanızı tavsiye ederim. Olumlu ya da olumsuz gerekli yardım ve desteği vereceklerdir.

 3. Gul baygin dedi ki:

  İyi gunler benim esimle birtakim sorunlerim var bosanmakta kararliyim ama avukat tutucak maddi durumum yok esim cocugumu bana vermemkte bni tehdit ediyor bn evladimi kimseye vermk istemiyorm bu konuda ne yapabilirim yardimci olurmusunz

  • admin dedi ki:

   Evliliğinizi ve kendinizi iyice tartın ve düşünün ona göre karar verin. Bağımlılıklarımız yüzünden bir yere kıpırdayamayacak halde oluruz bazen. Bu hepimiz için geçerli bir olay. Diğer arkadaşa dediğim gibi siz de hangi ilde yaşıyorsunuz bilmiyorum ancak hemen hemen her adliyenin içerisinde ücretsiz avukat tutmak için belli birimler açılır. Eğer böyle bir imkan yoksa bulunduğunuz ilin Baro Başkanlığına başvurmanızı tavsiye ederim. Olumlu ya da olumsuz gerekli yardım ve desteği vereceklerdir. Çocuk mevzuuna gelince ekonomik özgürlüğünüzün olması çocuğunuzu almanızda artı bir avantajdır. Mahkemelere özellikle bu hususa dikkate eder, çocuğun yaş durumu da önemlidir ayrıca çocuğun kimi seçeceği de. Bu konularda en iyi barolardan destek alabilirsiniz ve avukat bilgisinden yararlanırsınız. Gerekli yol gösterimlerini daha sağlıklı bir şekilde onlardan temin edebilirsiniz.

 4. Nuriye dedi ki:

  Merhaba, annemin kendi üzerine dairesi var.babam rahmetli , babamdan hiç bir sosyal güvencesi yok.dedemden kalan maaşı, teyzemle ortak alıyor.Bu şartlarda ücretsi avukattan faydalanabilir mi? (Mal beyanı için)

  • admin dedi ki:

   Merhaba. Baroya başvurduğunuzda sizden istediği belgeler vardır. Bunlardan bazıları ödeme gücünüzün bulunmadığını belgelemek durumundasınız. Bunun için muhtardan alınacak fakirlik belgesi bazı durumlarda yeterli görülür. Ancak bazen barolar, aylık kazancınızı gösteren, üzerinize kayıtlı gayrimenkul veya araç olup olmadığını kanıtlayan, herhangi bir sigortadan yararlanıp yararlanmadığınızı ispatlayan belgeleri de göstermenizi isteyebilir. Muhtardan alacağınız ikametgah belgeniz, nüfus cüzdan fotokopiniz ve dava için gerekli belgelerin fotokopisi de mutlaka ilgili birime sunulmalıdır. Talebinizin olumlu değerlendirilmesi halinde, görevlendirilen avukat adına vekalet çıkarmanız gerekecek ve hukuki süreç başlayacaktır.

 5. Hayrullah inan dedi ki:

  18 şubat 2016 da eşimin Nisan 2015 te açtığı boşanma davasının 2. celsesi var. 8 Ekim 2015 te olan ilk celsede eşim boşanmak istiyorum dedi, ben de o nei istiyorsa öyle olsun dedim. Hiç bir yazılı savunmam olmadığı için hakim 18 Şubat 2016 ya 2. celseyi attı. Bu iki celse arasında, 2 yaşında bir kız çocuğumuz olduğundan eşimle barışmak için bir sürü yol denedim ama olmadı. Şimdi 3-4 gün sonra 2. celse var ve ben bu celseye girmesem ne olabilir?
  Not: Avukat tutacak maddi gücüm ve bununla uğraşacak dermanım da yok.

  • admin dedi ki:

   Kişisel kanaatime göre hakim taraflara düşünmek için süre vermiş boşanmadan vazgeçme gibi olasılıklara karşı. Duruşmada bulunmanız ve eşinizin isteğine onay vermeniz, bu olay tutanaklara geçtiyse hakim tarafından kabul görülebilir. İkinci celseye girmemeniz de hakimin taktirine kalmış bir durumdur, ister boşanmanıza karar verebilir isterse bazı hukuki nedenlerle celse uzatabilir. Ancak yine bu taktir; hakimlerimize ve yargıya kalmış bir durumdur. Şu hiç bir zaman unutulmamalıdır ki hakimin vereceği kararlar yargı sınırları içerisinde ve gerekli hukuki dayanaklara göre gerçekleşir. Biz sadece görüş bildirebiliriz.

 6. Sibel mamas dedi ki:

  Merhaba eşim kamu davasından hapis cezası aldı. Ceza avukatı tutmam gerekiyor barodan verirlermi

 7. Şükrü dedi ki:

  Merhaba eşim bana çekişmeli boşanma davası açtı avukat tutacak param yok boşanma istemiyorum çocuğu göstermiyor lar ücretsiz avukat alabilirmiyim

 8. Ali dedi ki:

  Merhaba ben kutahyada oturuyordum ve tanimadigim bir kişi bana icra davası açmış ve şuanda nigdede oturuyorum ücretsiz avukattan yararlana bilmek için kutahyaya gitmem gerekirmi ? Şimdiden teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. İlk önce ilgili adliyeyi arayarak durumu öğrenin ve davalı kişinin siz olduğunuzdan emin olun. Eğer borçlu gerçekten sizseniz tarafın avukatına ulaşıp anlaşma yoluna gidin. Bu şekilde de sonuç olamazsanız ikamet ettiğiniz ilin muhakkak suretle ücretsiz baro yardımı talep edebileceğiniz bürosuna ulaşmaya çalışın. Bu bürolar çoğunlukla adliye içerisindedir ya da yakındır. Avukata danışmakta ve yardım istemekte her zaman fayda vardır.

 9. umit tel dedi ki:

  Ben çekişmeli boşanma davası açtım .eşim duruşmalara katılmadı birçok haklı nedenim var ama sadece şiddetli geçimsizlik diye dava açtım.şahitler ifade verdi.bu sefer eşim duruşmaya gelicekmiş ve şahitlerimi tehdid ediyor.benim evime şerh koydurmuştu. Evden de cıkmıyor.nafaka almak ve çalistırmadığı için tazminat alabilirmiyim.

  • admin dedi ki:

   İlk önce geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla zorlu bir davanız var. Bu nedenle bunu en iyi avukat yoluyla halledebilirsiniz. Süreç, koşullar ve durumu genel itibariyle bilmiyorum ve yanıltmak istemem o yüzden en yakın sürede avukat tutmanızı öneririm.

 10. mehmet emin dedi ki:

  Mrb gonderdigim halde kizim icin olan nafakayi eski esim kabul etmedi seneler once
  Simdide nafaka odemiyo diye icra ceza mahkemesine vermis beni
  Gecenlerde dava vardi ama hakim beni dinlemedi bile
  Nafaka konusu olunca kadindan yana yargi ama ben defalarca gonderdim kadin reddetti kabul etmedi
  Avukat istemimi nerden yapmaliyim

  • admin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Eski eşiniz nafakayı kabul etmese bile nafakayı eşinize ait bir hesaba aktarmanız ve makbuzlarını saklamanız bu durumla karşılaşmanıza engel olurdu. Yasa bayanlardan yana diye bir kural yoktur. Yasa eşitlikten yanadır. Yaşadığınız yere göre ilgili baro başkanlığına ya da adliyelerin içerisinde bulunan ücret avukat tutma bürolarına başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca sizden isteyecekleri belgeleri temin etmeniz ve gerekli şartlara da uymanız gerekmektedir.

 11. Yeşim Maden dedi ki:

  Merhaba ben 42yaşında ikinci elimi yaptım severek evlendik 4aylık evliyken eşinle tartıştık ailemin yanına geldim iki hafta sonra eve döndüm eşim beni istemedi benim onu terk ettiğimi söyledi kızgın olduğunu düşündüm ve iki ay sonra evimize tekrar gittim eşim beni evden kovdu üç buçuk yıldır ayrı yaşıyoruz ben onu çok seviyorum hep bir yolar aradım ama kabul etmedi eşim artık yoruldum tazminat davası açmak istiyorum sonra boşanma davası bana yardımçı olurmusunuz

 12. Hasan harat 5327429777 dedi ki:

  Selam benim oglum eşiyle sitetli gecimsizlik var şimdi ayrılmak zorunda kaldı yaklaşık 3 aydır ayrı yaşıyorlar cocuk yok peki oglumdan nafaka alabilirlermi gelinim tarafı veya hanım kızımız

 13. erdal kenan dedi ki:

  üzerime açılmış elektrik aboneliginden dolayı icraya verildim sulh mahkemesine itirazda bulundum ama reddedildi ve karar kesin dir hükmü verildi. avukat tutacak durumum yok barodan avukat verirlermi ne yapmalıyım

 14. erdal kenan dedi ki:

  sahte belgelerle adıma elektrik abonelik .açılmış ve icra yı durduramıyorum. sahte belgelerle açılmış bu abonelikden ötürü suç duturusunda bulundum sonuç degişmedi ama ne ifadem alındı nede mahkemeye çagrıldım.ne yapmalıyım.aci yardım lütfen..

 15. Reyhan dedi ki:

  Merhaba.benimde eşim bazı sıkıntılardan dolayı avukata boşanmak için vekalet vermiş..3 çocuk var,ben çalışmıyorum..1.ben ne yapmalıyım,ben de mi avukat tutmalıyım..birde ücretsiz avukat verilir mi bana..eşim öğretmen,kiracıyız..çocuklar 16,12, ve 4 yaşlarında..çocuklarından ayrılmak istemiyorum,çalışmadığım için bana vermezler mi? Anne babamın yanında kalsam..bir de avukat tutmazsam nafaka alamaz mıyım..cevaplarsanız sevinirim…

 16. gülay dedi ki:

  mrb ben 5yııldır evliydim eşim geçen sene birini aldı kaçtı 1,5yasında ve 1.5 aylık iki çocugum var bize hiç bi sekilde maddi yardımda bulunmuyor bi sene o kadını bırakması için bekledim ama yok çocukların bari ihtiyaclarını karşıla diyorum yok bnde bi haftadır babamın evindeyim ama geçimleri belli acaba çocuklarımın velayetni bana verrlermi ne kadar tazminat ve nafaka alabilirim

 17. Esef dedi ki:

  Merhaba
  Ben yabancı uyruklu birisi ile evlilik yaptım sonra ayrıldık boşanma yurtdışında gerçekleşti ama Türkiye’de gerçekleşmedi,Türkiyedede boşanma temyiz davası açmak istiyorum bunun için avukat talebi isteyebilirmiyim.Hiç bir gelirim yok sigortam yok,üstüme kayıtlı hiç birşey yok.

 18. vesile dedi ki:

  Merhaba ben babalık davası açtım çocuğum 2 yaşında araç kaydını ve topu için bazı belgeler yolladim ustume dair birşey yok sadece babamdan 400 tl para alıyorum yetim maaşı baro onay verirmi avukara nasıl ogrencen

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, ilk önce bu baronun karar verebileceği bir durum. Şartlarınıza ve durumunuza bağlı, kolay gelsin.

 19. Kübra dedi ki:

  Merhaba, 19 yasindayim babama nafaka davasi acmak istiyorum. Devlet bunun icin avukat gorevlendirir mi?

  • admin dedi ki:

   Sayfada yazdığımız şartlarınız tutuyorsa baro başkanlığından avukat talep edebilirsiniz.

 20. begum dedi ki:

  Merhaba boşanma davası açacağım. İlk once davayı açmak sonra mı avukat için başvurmak gerekiyor

  • admin dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla mahkeme esnasında isteyebiliyorsunuz ancak bunu en iyi baro başkanlığından öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 21. Selma dedi ki:

  Merhaba ben trafik kazasi gecirdim 1 bacagim kirildi. Sikayetci oldum carpan kisiden fakat uzlasmak istiyorum diye ekledim. Kazadan sonra calisamaz oldum 49 gun calisma surem oldugu icin sgk dan maas ta alamiyorum. Karsi taraf uzlasmayi reddetti ve uzlasma olmadi diye imzaya cagirildim. Hicbir maddi imkanim yok ne yapmaliyim nasil bir yol izlemeliyim?

  • admin dedi ki:

   Olayın özünü tam olarak bilemediğimiz için yorum yapmamız biraz zor ancak bu hususları en iyi avukatla takip etmekte fayda var, baro başkanlığına başvuruda bulunun. Geçmiş olsun, acil şifalar dileriz.

 22. Esengül dedi ki:

  Merhaba ben üst kattaki komşum bana hakaret iddia erkek gibi küfürle bulundu kız kardeşi beni darp etti beni elinde zor aldılar ben şikayetçi oldum .ama onlarda kaç ay sonra artık nasıl aldı larda iki kardeş rapor almış bide avukat tutmuşlar. Biz konuşma fırsatı verilmedi haklı iken eşimle ben haksız olduk şok olduk avukat istesem verirlerdi cevap istiyorum tesekurler .

  • admin dedi ki:

   Sizin de komşunuzun yaptığı gibi darp raporu almanız ve karakola başvurmanız en iyi seçenek olabilir, bu hususta tanıklik yapacak birileri varsa onlar da önemli bir faktördür. Baronun ücretsiz avukat danışma servislerine başvurursanız sizi olumlu şekilde yönlendirirler. Geçmiş olsun.

 23. Hatice dedi ki:

  Eşimden şiddet gördüğüm için evlerimizi ayırdım çocuklarım şuan yanımda dava açacağım eşim ben boşanmak istemiyorum diyor acaba dava çok uzarmı lütfen cvp verin hemen acil

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, davanızın uzayıp uzamayacağına tam olarak ben bilemem ama inşallah şiddete dair rapor almışsınızdır, karakola bu doğrultuda başvuruda bulunun. Böyle şiddete dair rapor ve karakol evrakları lehinize karar verilmesinde en çok yardımcı olacak unsurlardır.

 24. kubra dedi ki:

  biz eşimle boşanmaya karar verdık ortak kararımız ama maddı durumumuz yok nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  • admin dedi ki:

   İlk önce geçmiş olsun. Her iki tarafta boşanmayı istiyorsa anlaşmalı boşanma yapabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz ilin baro başkanlığına gidin evrakları doldurun size yardımcı olacaklardır.

 25. Suzan 2467@hotmail.com dedi ki:

  Beni eşim kanser tedavisi ameliyatında terk etti bosanmadim sadece sağlıktan yararlanıyor um maddi hiç bir gelirim yok asgari ücretle çalışıyor hic bir gelirim yok üstüme kayıtlı hic bir mülkün yok birde raporun var yüzde elliikilik eşim emekli ondan talepte bulunursa m maaşından birazda olsa faydalalanabilirim ne yapmam gerekiyor beni aydınlatır mısınız teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun ilk önce. İsteğiniz husus için baroya başvurarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca tam emin olmamakla birlikte raporunuz üzerinden belediye ve kaymakamlıklara başvurarak yardım talep edebilme imkanı olduğunu tahmin ediyorum. Bulunduğunuz ilçenin belediye ve kaymakamlıklarına başvurmanızda fayda vardır. Tekrar geçmiş olsun.

 26. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba 2009 bosandigim eski esim nafakayi odemiyor avukatlik talep ettim barodan daha cvp gelmedi 2 gun oldu ama size sorum şu avukat tutmadanmi dava acmam gerekiyodu acilan bir nafaka davasi yok suanda

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, baro gerekli araştırmayı yaptıktan sonra size geri dönecektir. Boşanma kararında nafakaya bağlanmasına karar verilmişse nafakayı icra yolu ile tahsil edebilirsiniz. Tabii bu benim sizin anlattıklarınıza göre yorumum, bunun için çevrenizdeki herhangi bir avukata ya da Baro’dan tahsis edilecek avukata başvurmanızda fayda vardır.

 27. gülcan dedi ki:

  merhaba.. 3 aylık evliyim.. eşim askerlik yapmamıştı ve bedelli yapacaktı ama şimdi uzun dönem yapmak istiyor.. bende böyle bir dönemde asker eşi olmak istemiyorum.. ve bu evliliği bitirmek istiyorum.. eşimde aynı kararda.. şubatta askere gidecek ve ben gitmeden nasıl boşanma işlemini bitirebilirim? ve bunun için barodan avukat talep edebilir miyim? kendisi askere gideceği için işten ayrıldı. ben ssk lı çalışanım..

  • admin dedi ki:

   İyi akşamlar, kusura bakmayın size sorununuz hakkında yardımcı olamayacağım, çünkü evlilik birliğinin bu kadar çabuk bozulmaması taraftarıyım. Özür dileyerek şunu söylemek isterim, kimseyi kırmak ya da üzmek istemem ancak toplumumuzda söyle bir söz vardır “evlilik öylene kadar değil ölene kadardır” diye. Sizden tek ricam evliliğini böyle bir konu ile bitirmeyin. Belki daha özel sorunlar ya da burda yansıtamayacağınız nedenler olabilir ona birşey diyemem ve bu konu hakkında yorum yapmaktan affınıza sığınırım.

 28. Serife dedi ki:

  Merhaba bizim evimizle alakalı bir sorun oldu biz evi müteahhite verdik ama bizim arsadan girerek hakkımızı yedi evimizi küçülttü biz mahkeme yoluna gitmek istiyoruz fakat babam suan işsiz arabamız yok üzerimizde sadce sigorta var oda kendimiz ödüyoruz mahkeme icin ücretsiz avukat talep edebiliyo muyuz acil dönüş yapabılırmısınız

  • admin dedi ki:

   Mahkemeyi açmışsanız mahkemeden talepte bulunun, eğer açmadıysanız direk Baro’dan talepte bulunun. Geçmiş olsun.

   • Songül dedi ki:

    Mahkeme acmadık barodan talepte bulunmak icin nereye gidicez

   • Şerife dedi ki:

    Mahkeme acmadık barodan talepte bulunmak icin nereye gidicez

    • admin dedi ki:

     Hangi il de bulunuyorsanız o ilin adliyesi içerisinde Baro yardım bölümü bulunur, özellikle büyük illerde böyledir. Ancak yardım başvurusunu Baro Başkanlığı’ndan da talep edebilirsiniz.

 29. tuğçe dedi ki:

  Merhaba ben esimle anlasmalı bosanmaya karar verdik fakat o dava acacak gücüm yok sen ac dedi ben barodan yararlanmak istiyorum üstüme kayıtlı gayrimenkul veya arac yok sadece esimin kendi sigortası var onun sigortasindan yararlaniyorum esimin sigortasindan yararlandigim icin bana ücretsiz avukat veriIrlermi

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, Muhtemelen verme imkanı doğacıktır. Dediğim gibi siz başvurduğunuz sizden bazı belgeler isteyecekler. O bölgeleri temin ettiğiniz taktirde ve gerekli şartları taşıyorsanız avukat talebiniz dikkate alınır.

 30. buket dedi ki:

  Merhabalar size danışmak istediğim şey daha önce emeklilikile ilgili bir davada baro avukatindan yararlandik suan mahkemeyi kazanip emekliye ayrıldık. Şuan tüketici mahkemesi ne bir dava açacağız sosyal yardım avukatindan tekrar yararlanalabiliyormuyuz , bi süresi varmı ? Teşekkür ederiz şimdiden

  • admin dedi ki:

   İyi günler. Emeklilik işleminiz yapıldıysa ve belli bir miktar maaş alıyorsanız, baro bu talebinizi kabul etmeyebilir. Bunu en yakın Baro başkanlığına danışarak öğrenebilir.

 31. Şükran dedi ki:

  Merhaba anlasmali olarak dava actik esimin zoruyla ama ben simdi vazgrcmek istiyorum bosanmaktan ve davaci olarak ben yazilmisim dilekce aldim ama esim imza atmiyor baska nas halledebilirim acaba

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Eşinizi ikna etmeye çalışırsanız iyi olur kanaatindeyim. Sorularınızı konuşun, halletmeye çalışın ve aile danışmanına gidin. Belki duruşma esnasında hakim size süre vermeyi düşünebilir, bu mahkemenin taktiren kalmış bir durumdur.

   • yasemin dedi ki:

    Merhaba 5 yıl çalıştığım firmadan sirket değişikliği nedeniyle ile ssk 34 kodu ile çıkışını verdiler ve yeni firmaya girişimi yapmadılar 20 gun Sigortasız çalıştım.ıskura şikayette bulundum patron vekili en yakın zamanda tazminatimi odeyeceklerine dair beyanda bulundular fakat tazminatimi alamıyorum maddi imkanım olmadığı için de dava açamıyorum tazminatimi nasil alabilirim

    • admin dedi ki:

     Geçmiş olsun, ilk önce yasal yollardan SGK ve diğer ilgili kurumlara başvurun. Bundan bir sonuç alamazsanız biraz birikimle mahkemeyi açmaya gayret edin. Barodan ücretsiz avukat talep edin. Masraflar daha sonra haksız çıkacak taraftan karşılanmaktadır. Şunu da söylemekte fayda görmekteyim, olayınızı tam olarak bilmiyorum, sizi yanılmak ve vebal almak istemem, bu nedenle bir avukata danışmanızda fayda olduğunu düşünmekteyim. Avukatlar sizi en iyi şekilde yönlendirir.

 32. Süheyla dedi ki:

  Iyi günler benim sorum şu ben ilk eşimden ayrıldım ve iki kızım velayeti baba da.ben ikinci evliliğimi yaptim.ve evlendigimden beri kizlarimi bana gostermiyor devlet bana görme hakkını verdiği halde iki buçuk yıldır kizlarimi görmüyorum şimdi tekrar dava açmak istiyorum çocuklarımı görebilmek için kazanirmiyim ve şimdiki eşim calisiyo sigortalı ve bir aracımız var ben adli yardimdan avukat isteyebilirmiyim verirlermi borç ödüyoruz avukat tutacak imkan yok maalesef bilgulendirirseniz sevinirim şimdiden tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, ilk önce bir avukata danışmanızda fayda görmekteyim, çünkü olayınızı tam olarak bilmemekteyim. Ayrıca mahkeme kararı ile çocukları görme günleriniz belirlenmiş ise bunu icra yoluyla gerçekleştirme şansınız var. Baro’dan avukat talep etme konusuna gelince gelirinizin olması vs araç olayı nedeniyle kabul etmeyebilirler. Şu anda yaptığım farazi bir yorum, onun için en yakın baro başkanlığına başvuruda bulunun onlar sizi aydınlatır ve olayınızı tam olarak bilmediğim için bir avukata detayları ile konuyu anlatarak başvurmanızda fayda vardır.

 33. yasemin dedi ki:

  Merhaba 5 yıl çalıştığım firmadan sirket değişikliği nedeniyle ile ssk 34 kodu ile çıkışını verdiler ve yeni firmaya girişimi yapmadılar 20 gun Sigortasız çalıştım.ıskura şikayette bulundum patron vekili en yakın zamanda tazminatimi odeyeceklerine dair beyanda bulundular fakat tazminatimi alamıyorum maddi imkanım olmadığı için de dava açamıyorum tazminatimi nasil alabilirim

 34. Filiz dedi ki:

  Merhabalar benim çocuğum 10 yaşında babalık davasi açtım 5.ayda mahkeme var. Avukat tutmadım kendim açtım. Avukat tutmak istiyorum mahkemeden mi istemem lazım yoksa barodan mi

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun duruşma sırasında ya da dilekçeyle mahkemede avukat tutma talebinde bulunabilirsiniz. Bu talebin olumsuz karşılanması halinde baroya başvurabilirsiniz.

 35. Eray dedi ki:

  Mrb. Ben 1buçuk yıl önce ikinci evliliğimi yaptım 11 aylık bir kızım var ilk evliliğimden de 5 yasında bir kızım evlenmeden önce çocuğumu gösteriyodu ama artık evlendi diye göstermiyo seni görmek istemiyo diye değişik şeyler söyledi o evlenmedi muğlada benim huzurumu sürekli kaçırmaya çalıştı bende şimdiki eşimi alıp ankaraya taşındım bana daha önce nafaka davası açmıştı bende eşim yeni doğum yaptığı için mahkemeye katılamadım ve 3ay hapis cezası geldi bende çalışmıyodum sağdan soldan buldum buluşturdum yatırdım şu an ankaradayım ve işsizim hem eşimin hem de benim aileden maddi ve manevi desteğimiz yok kızımın mamasını yeri geliyor alamıyorum sağda solda iş olursa ırgatlık yapıyorum ikinci mahkemeyi açmış ben durumumu ifadede anlattığım halde hakim yine bana hapis cezası vermiş eğer şu an hapse girersem 11aylık kızımda karımda mağdur olacak ne yapmam gerekiyo yardımcı olun lütfen baro bana ücretsiz avukat tahsil edebilir mi üzerimize hiç bişey yok

  • admin dedi ki:

   geçmiş olsun. bu konu çok detaylı bir konu bu nedenle bir avukata danışmanız ve ücretsiz avukat talebi için baro başkanlığına ya da adliyelerde bulunan ücretsiz avukat talep etme bürolarına başvurmanız en uygunu olur.

 36. cansu dedi ki:

  Merhaba. Nisanlimn adina Sahte hesap açma ile alakali sorunum var son zamanlarda cok artti fotograflar özel bilgiler kullanilarak acilan birkac tane hesap var kimin actigina dair bilgimizde var hemen hemen.fake tango hesabini acip bizim adimiza yaptigi cok igrenç seyler var daha önce defalarca facebook hesaplari açtiginida biliyoruz. ama sikayetçi olamadik bu konu hakkinda da devlet tarafindan ücretsiz avukat veriliyor mu? Hiçbir gelirimiz yok ayriyetten. Cevaplarsaniz sevinirim simdiden tesekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. İlk yapmanız gereken bu konu hakkında dedillerinizle birlikte Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben dilekçe yazarak suç duyurusunda bulunun, ayrıca dilekçe verdiğiniz esnada Cumhuriyet savcısına avukat talep ettiğinize dair talepte bulunun. Bu talep Cumhuriyet savcısının taktirine bağlıdır.

 37. turgay dedi ki:

  emekliyim 1450 tl maaşım var kiradayım devlet bana ücretsiz avukat temin edermi

  • admin dedi ki:

   tabi ki baro başkanlığınca yayınlanan şartları taşıyorsanız kabul edilebilir ayrıca bulunduğunuz mahkemeden duruşma sırasında da talep edebilirsiniz, ancak bu mahkeme hakiminin taktirine ve açmış olduğunuz davaya bağlıdır.

 38. turgay dedi ki:

  slm emekliyim kirada oturuyorum 1460 tl emekli maaşım var devlet ücretsiz avukat verirmi

  • admin dedi ki:

   tabi ki baro başkanlığınca yayınlanan şartları taşıyorsanız kabul edilebilir ayrıca bulunduğunuz mahkemeden duruşma sırasında da talep edebilirsiniz, ancak bu mahkeme hakiminin taktirine ve açmış olduğunuz davaya bağlıdır.

 39. Deniz BEY dedi ki:

  MERHABA;

  Biz 2 yıldır evliyiz eşim boşanma davası açtı sonra hatasını anladı geldi bana söylediği sözleri söylememek için söz verdi devam kararı aldık.Davadan feragat etti.Aradan 3-4 ay geçti ufak bir tartışma alevlendi benim cinnet geçirdiğim lafı tekrar söyle kendimi kaybettim birbirimizi darp ettikve darp raporları aldık.Eşim polisi aradı karşılıklı şikayetci olduk.Birinci sorum bu davada tahrik edici kelime kullandı ama darp raporu var ceza alır mıyım.Avukat tutmalımıyım.Avukat tutucak param yok ne yol izlemiliyim.
  Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Eğer şartlarınız baro tarafından belirlenen durumlara uyuyor ise tabi ki ücretsiz avukattan yararlanabilirsiniz. En yakın adliye içerisinde bluunan ücretsiz avukat tutma bürosuna ya da Baro başkanlığına danışabilirsiniz.

 40. Senay dedi ki:

  9sene oldu eşimden ayrılalı bir kızım var .eski eşim ol eli 2sene oldu reddi miras bilmiyorum şimdi borçları bana geliyor ne yapabilirim avukat tutmaya gücüm yok .yardimci olursanız sevinirim teşekkür ederim .

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Eşinizden ayrılsanız bile ölen eski eşinizden olan kızınız mirasçı konumundadır. Eski eşinizin ölümünden itibaren 3 ay içerisinde kızınız adına reddi miras yapmanız gerekirdi. Tabii şu anda konuyu tam olarak bilmediğimden tavsiyem bulunduğunuz ilin baro başkanlığında bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına başvurmanız ya da danışmanızdır.

 41. melissa aydoğan dedi ki:

  Merhaba , ben 17 yaşındayım ve annem babam ben 3 yaşındayken boşanmıştır bu yaşıma kadar annem bakmıştır bana ve babam hiçbir şekilde ne nafaka ne para yardımı yapmıştır almanyada şuan kendisi evli ve 3 çocuğu vardır ve ben alman vatandaşıyım ama turkiyede yaşıyorum suan maddı durumumuz olmadığı için dava açmak istiyorum lütfen bana bi yol gösterin ve yardım edin şimdidien teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Yapacağınız şey bulunduğunuz ilin baro başkanlığına başvurarak görüşme yapmanız ve ücretsiz avukat talebinde bulunmanızdır. Baro size yol gösterecek şartlarınızın tutması halinde talebinizi dikkate alacaktır. Ayrıca halen okuyorsanız ve üniversite kazanmışsanız yine eğitim nafakası talep edebilirsiniz.

 42. mustafa dedi ki:

  merhabalar. bir kadın arkaşımının annesi öldü ve babası da daha önceden ölmüştü. arkadaşım dul ve erkek kardeşleri ona mirastan hiç bir şey vermeyeceklerini söylüyorlar. avukat tutacak durumu da yok. yapabileceği neler var? şimdiden teşekkür ederim

  • admin dedi ki:

   Veraset ilamında arkadaşınız mirasçı görünüyorsa, mirastan yararlanma hakkı vardır. Ayrıca arkadaşınızın mirası almaması hususunda yapılacak işlemler hususunda dava açma hakkı vardır. Tabii ben sizin söylediklerinize göre yorum yapmaktayım. En iyi yöntem bulundğunuz ilin baro başkalığına ya da adliye içerisinde bulunan ücretsiz avukat talep etme bürolarına başvurarak dilekçe vermesidir. Zaten onlar gerekli evrakların istendiği belgeyi ilgili kişiye verir ve kabul edilmesi halinde ücretsiz avukattan yararlanmasını sağlar.

 43. Atacan boy dedi ki:

  Merhaba beni isten cikardilar ama icerde 2500 tl alacagim var ama odemiyorlar eger dava acaam ucretsiz avukat verirlermi ama imkanim yok ondan ve davayi kazanma olasiligi ne kadardir

 44. Mükerrem narin dedi ki:

  İyi günler ben afyondan yazıyorum ağabeyimin biri babamdan fazlasıyla hakkını aldı ama 6kızkardeşlere düşen tarlalara birtane tarla vermezseniz tapuya imza atmam diyo nasıl tapularımızı alabiliriz

 45. Smyra dedi ki:

  Merhaba, babam annemden boşanmak istıyor.fakat annem istemiyordu en sonunda annemde cektıgı ezıyetler için bosanmak ıstedı.ustune kayıtlı herhangı bır mülk yok ucretsız avukat tutabılır mıyız.su an oturdukları ev evlendıkten sonra yapıldı ondan hak idda edebılırmıyız bırde muhtemelen ev babamın ustune hak ıdda edebılmemiz için ne yapmalıyız.

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, başvurduğunuz mahkemeden, bulunduğunuz ilin adliyesinde bulunan ücretsiz avukat tutma bürosundan ya da baro başkanlıklarına başvurursanız daha sağlıklı bir sonuç alırsınız.

 46. Yamur dedi ki:

  Ben 5yildir evliyim iki kiz cocugum var babalari bir aydir cocuklarimi almis elimden gostermiyo bana bende savciliga dilekce yazdim maddi durumum olmadigindan avukat tutamiyorum buyuk kizim ikibucuk kucugu daha bir yasinda onlari nasil alabilirim ama ben bosanma taraftari degilim yardim ederseniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, ilgili mahkemeden, bulunduğunuz ilin adliyesinde bulunan ücretsiz avukat tutma bürosundan ya da baro başkanlıklarına başvurarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 47. Derya dedi ki:

  Merhaba hamileyken işten çıkarıldım üzerinden 8 ay geçti acaba ücretsiz avukat talebi yapabilir miyim bu konuda?

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Olayı tam olarak bilmesemde bu konuda bulunduğunuz ilin barosu ya da adliye içerisinde bulunan ücretsiz avukat tutma merkezlerine başvurarak gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.

 48. Meliha dedi ki:

  Merhaba biz 4 kardeşiz 3erkek 1kız babamız rahmetli oldu ölmeden öncede iki evimizi iki abime verdi küçük kardeşimede emekli ikramiyesiyle bir daire aldı bana hiç bişiy bırakmadı diğer kardeşlerimde vermedi mirastan haķım babamdan aldığım dul ve yetim maaşım dışında hiç bir gelirim yok barodan bana ücretsiz avukat verirlermi

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun en yakın baro başkanlığına giderek danışmanızı tavsiye ederim. Çünkü bulunması gereken kriterleri onlar daha net olarak size açıklarlar.

 49. hava dedi ki:

  Ben kızım için babalık davası actım ama maddi durumum yok avukat tayin ederlermi

 50. Defne dedi ki:

  Merhaba, barodan ucretsiz avukat imkani hakkinda bilgi almak istiyorum eger mumkunse. babamiz vefat etti ve kardesim yurtdisinda ama maddi durumu cok iyi degil cunku isleri iyi gitmedi ve sifirladi . Reddi miras yapmak istiyor babamdan kalan kredi borcu ve gecmisten gelebilecek baska borclara istinaden. Babamin mal varligi yok . Kardesimin de Turkiyede ikameti yok,mal varligi vs.’de yok. Avukat verirler mi bu sekilde ve verilirse ne yapmasi gerekir? Bu donemde Turkiyeye gelmek istedi ama maddi sıkıntılardan gelemedi ve son 1 hafta kaldi yasal surec icin. Bir yol gosterirseniz sevinirim. Simdiden tesekkur eder iyi calismalar dilerim.

 51. Gamze dedi ki:

  Mrb ben anneme baro avukatı tutucam inş benden bazı belgeler istendi muhtarlıktan yaptım bosanma davası (karşı tarafın açtı) biz nafaka açtık tebbir amaçlı bizden adliyedende bunlrn belgesini istediler acaba ucretlimidir bunları çıkarmak adliyeden

 52. Gamze dedi ki:

  Acil cevapliyabilirseniz sevinirim yarın adliyeye gidicem

 53. Muhammet dedi ki:

  LUTFEN YARDIMCI OLUN BANA BENIM ESIM YABANCI UYRUKLU VE ANLAŞAMADIK BENI HOR GORDU SONRADAN TARTISMA HUZURSUZLUK VE BEN KENDI PARAMLA AVUKAT TUTTUM BOSANMA DAVASI ACTIM ANCAK ESIM UCRETSIZ AVUKAT ALMAK ISTIYOR ALABILIRMI SIZCE AMA DAVAYI BEN ACMISIM CEKISMELI BIR SEKILDE DEVAM EDIYOR SIZCE ALABILIRMI BENDEN BUYUK SEYLER ISYIOR BODANMAK ICIN 10 BIN DOLAR

  • admin dedi ki:

   Söylediklerinize bakarak varsayımda bulunabilirim. Görünüşe göre ücretsiz avukat tutma hakkı var ancak bu Baro Başkanlığına ve Mahkemenin taktirine bağlı bir durumdur. En nihayi kararı Mahkeme ve Baro Başkanlığı verir. Geçmiş olsun.

 54. Rukiye dedi ki:

  Merhaba Çalişmiyorum babam memur onun sigortasinndan yararlaniyorum İnternetten bi urun aldim Urunum yanlis geldi degistiremiyorum ve ustune hakaret yedim Dava acmak istiyorum Hem tazminat hemde hakaret davasi Barodan ucretsiz avukat talep edebilir miyim ? Tesrkkurler.

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun böyle şeyler genel olarak yaşanan şeyler. Tabiki hakkınızı aramalısınız. Size en yakın adliyede bulunan ücretsiz avukat tutma büroları ile Barolar birliğinin bulunduğu yerlerde bu talebiniz için başvurabilirsiniz. Sizlere gerekli bilgileri en iyi şekilde vereceklerdir.

 55. Recep dedi ki:

  Merhaba ben 7 yıldır çalışmıyorum eşimden boşandım mahkeme 450tl nafaka 25 bin tazminat bağladı fakat hiç ödeme yapmadım tekrar eşim dava açtı ödemeler için 3 ay tazik hapsi verdi maddi durumum olmadığından avukata danisamiyorum acaba ücretsiz Avukat tan yarar lana bilirmiyim bana nasıl yardımcı olabilirsiniz şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   bulunduğunuz ilin adliyesinde ya da baro başkanlığından ücretsiz avukat tutma talebinde bulunabilirsiniz.

 56. merve dedi ki:

  merhaba sevgilimin mala zarar verme sucundan bi mahkemesi vardı fakat sabah uyuya kaldıgı için mahkemeye gidemedi. ne gibi sorunlarla karşılaşırız acaba kısa bi bilhi verirseniz cok sevinirim

  • admin dedi ki:

   Mahkeme zorla getirtilmesine karar verebilir ya da yokluğunda karar verebilir. Ancak bu mahkemenin taktirine kalmış bir durumdur, ayrıca olayın durumu ve aşamasını tam bilemediğimiz için yanlış yorumlarda bulunmak istemeyiz. Bu nedenle ilgili mahkemeye başvurulması ve öğrenilmesi daha elzemdir.

 57. savaş dedi ki:

  yüzde 70 raporluyum ücretsiz barodan avukat verillermi

  • admin dedi ki:

   sanırım rapor durumundan ziyade gelir durumunuz önemli bu yüzden bulunuduğunuz ilin baro başkanlığına ya da adliyeler içinde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına sorabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 58. damla dedi ki:

  Merhaba ben esimle bosanmak istiyorum ama maddi durumum iyi olmadigindan avukat tutamiyorum

 59. 7 yıldır evliyim kaynanam ve kayın babamla birlikte yaşıyorum hep itilip kakıldım 4 yıl önce oğlum oldu 8 aylıkken ihmalden öldü şimdi 3 yaşında kızım var 15 gün önce darp oldum ambulansla hastaneye kaldırdılar beni evden attılar 15 gündür babamda ablalarımda kalıyorum çocuğumu bana vermiyorlar ne yaplayım eşimden ayrılmak istiyorum

  • admin dedi ki:

   Çok geçmiş olsun. Bulunduğunuz ilin baro başkanlığına ya da ilgili adliyerlerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürosuna başvurarak yol ve yöntemleri öğrenebilirsin.

 60. Yıldız dedi ki:

  Merhaba esimle gecinemiyoruz bosanma davasi acmak istiyorum ama maddi durumum yok ve bian once bitirmek istiyorum ucretsiz avukatdan nasil yararlanabilirim

  • admin dedi ki:

   bulunduğunuz ilin baro başkanlığı veya adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına başvurun. Davanız açılmış ise mahkemeye ücretsiz avukat tutmak istediğinizi duruşmada ya da yazılı olarak beyan edin.

 61. Emine bayındır dedi ki:

  Bir sorum olacak size ben asgeri ücrele çalışan bir bayanım eşimden ayrı yım ne evim nede üzerime ev veya araba var barodan avukat ala bilirmiyim tşkler

  • admin dedi ki:

   Anlattıklarınıza göre olabilir ancak bunu en sağlıklı bulunduğunuz ilin baro başkanlığına ya da adliyedelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına danışmanız daha yararlı olacaktır.

 62. Nergul dedi ki:

  Merhabalar. Herkese aciklamali ceval verdiginiz icin bende tesekkur etmek istedim. Bilgilerinizi bizimle paylasmaniz cok anlamli. Benimdebir sorum olacakti. Ben ahiska turkuyum. Ozbekistan da dogmusum. Surgun edilmisiz. Azerbeycana gitmisiz. Azerbeycandan Turkiyeye girdigimizde 7 yasindaydim. Fakat nasil olmus ise girdigim isim dogum belgem ismimi kaydima eklememisler. Farkli bir isimle kimlik almisim. Suan Rusyada yasiyorum evlendim. Haliyle dogum belgemi istiyorlar. Elimde ama gosteremiyorum. Kimlik ile uyusmuyor. Turkiyede asliye hukuk mahkemesinde tespit davasi sanirim acmam gerekiyormus. Turkiyeye gelmem cok sikintili. Gelsem fakirlik belgesiyle baroya basvursam avukat tutma sureci nekafar uzar? Mahkemenin ne kadar sureci olur? Ben gelmeden avukat tutulmuyormus? Ben gelsem Turkiyeye sureclerden beni haberdar ederseniz cok tesekkur ediyorum. Saygilarimla

  • admin dedi ki:

   sadece yazdığınız kadarıyla yorum yapacığız, Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açıyorsunuz, dava esnasında ilgili mahkemeden ya da dava öncesi ücretsiz avukat tutma bürolarından konu ile ilgili bilgi alın. Davanız bildiğimiz kadarıyla şartlar oluştuğunda o kadar uzun sürecek bir dava değil, tabii durumu genel olarak ele alıp yorum yapıyoruz. geçmiş olsun.

 63. şermin dedi ki:

  merhaba eşimle 2,5 yıldır evliyiz ancak bu süre zarfında sürekli tartışma hali içindeyiz ben tutumlu hesabını bilen biriyim. hatta evin tüm borçlarını faturalarını tüm ödemelerini üzerime aldım hepsi benim kredi kartlarımdan ödeniyo eşim çok savruk ve istediği herşeyi alıyor ve bunları benim kredi kartımla ödüyor.eşime maaş aldığında sadece şuraya şu kadar vericez diyorum ve oda gönderiyor sadece başka birşey yapmıyor. iki hamilelik geçirdim biri ölü doğum oldu bu hamilelik içinde beni kendi evimizde de annemin evinde darp etti daha öncede hamilelikte darp ettiği olmuştu ve ben polise başvurdum arama kayıtlarım var ancak herhangi bir tutanak tutulmadı ikinci hamileliğimde de sözlü şiddete maruz kaldım loğusalık döneminde yaptığı gereksiz harcamalardan dolayı tartıştık ve beni yine darp etti ben herhangi bir rapor almadım çocuğumu alıp evden ayrıldım ve düğünde takılan takılarla aldığımız bi evimiz var borcu benim üstüme ancak ortak tapu yapıldı şimdi onun borcunu da kendi harcamalarının borcunuda ödemiyor boşanmak istiyorum barodan ücretsiz avukat talep edebilir miyim çünkü borçlar benim adıma olduğu için avukatı karşılayacak durumum yok yardımcı olun lütfen

  • admin dedi ki:

   geçmiş olsun, bulunduğunuz ilin baro başkanlığına ya da adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına başvurun. Sizi dinliyor ona göre yönlendirme yapıyorlar.

 64. Demet dedi ki:

  Merhaba dava açıldı mahkeme günü bekleniyor baroya mahkemeden kaç gün önce gidip avukat talebinde bulunabilirim

  • admin dedi ki:

   fark etmez ister duruşma gününden önce ister duruşma esnasında talepte bulunabilirsiniz.

 65. Gamze dedi ki:

  Merhabalar bende eşimle evlenelim 7ay oldu ama eşimle sürekli tartışıyoruz eşimin ailesi ile altlı üstlü oturuyoruz eşim çok iyi bir insandır ama bana hakaret etmeye başladı ve ben şuan ailemin yanındayım bir tartışma olduğu zaman bana kapıyı gösteriyor hakaret ediyor ve işin kötüsü Vana tokat atmaya başladı eşim böyle bir insan değildi tanıyamıyorum ailesine köle diye almış beni annesine iyi olursam bana iyi annesinin bana haksızlıkları çok oldu ama eşim her defasında beni suçladı sizce ne yapmalıyım bugün tam 21gün oldu ailemin yanındayım aramadı eşim ailesi de bi kere olsun aramadılar geçen gün babam aradı kayınbabamı ve hep beni suçlu görüyorlar araya büyükler girdi tekrar deneyin siz daha yeni evlisiniz gibisinden ama eşim istemiyor eşim benim düğünde takılan bileziklerimi aldı ve bekarken 4milyar paramı söyledim kendi adına hesap açıp attı istiyorum paramı ve bileziklerimi vermiyor param yok diyor

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Aile kurumu önemli bir müessesedir. Mümkün olduğu kadar korumak gerekir. Ancak bazen zor dönemler geçirilmiyor değil. İsteğinize göre barışmak isteyebileceğiniz gibi boşanma davası da açabilirsiniz. Takılar ve anlaşmazlık konusu olan diğer herşey iki tarafında beyanları, tanıkları ve delilleri doğrultusunda bağımsız mahkemelerce kanunlar doğrultusunda karar verilir.

 66. hasret dedi ki:

  merhabalar ben imam nikahlı bi evlilik yaptım 15 aylık bir bebeğim var benim adıma kayıtlı zor bir süreç atlatıyorum babalık davası açmam mümkünmü mümkünse baro avukat verirmi bizim ceza davamızda şuan hukuk sürecinde devam ediyor. baro bana babalık davası için avukat verirmi merak ediyorum.

  • admin dedi ki:

   İçeriği bilmediğimiz için tam bir yanıt verememize rağmen söylediklerinize göre babalık davası açmanız mümkün. Ayrıca ilgili adliyenin ücretsiz avukat tutma bürosuna ya da baro başkanlığında giderek bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 67. ungle dedi ki:

  merhabalar…bana eşim boşanma davası açtı tenzip tutatanağı yolladı,bu tenzip tutanağına cevap vermem için barodan avukat yardımı alablir miyim

  • admin dedi ki:

   Tensip zaptı duruşma yapılmadan önce eksiklikleri belirtmek ve duruşma gününü bildirmek için gönderilir. Evraklarınızla birlikte adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürosu ya da baro başkanlıklarına başvurmanızda fayda vardır. İlgili bürolar bu size bu hususta bilgilendirecekledir.

 68. Ayfer erol dedi ki:

  1eylul kurban bayraminin ilk gunu kardesimin biri ikinci gunude diger kardesimi oldurduler maddi durumdan avukat tutamiyoruz barodanda mahkeme bize avukat vermedi yardimci olursaniz sevinirim

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, isterseniz bulunduğunuz ilin baro başkanlığına ya da adliyede bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına sorununuz hakkında bilgi verin. Onlar gerekli yolu göstereceklerdir. Tekrar geçmiş olsun.

 69. Ozo dedi ki:

  Merhaba benim sorunum ak banktan yaklaşık 13-14 yıl önce kredi kullandım bir kefille (ki bu kefilin okuma yazması yok.)daha sonra bu krediyi kapattım. 1.5-2 sene önce yeni bir kredi kullandım kefilsiz işyerimi kapattım ve rahatsızlandım bankaya ödeme yapamadım bu olayın üZerine 13-14 yıl önce kefil olan kişinin imzası olmadan bilgisi olmadan yeniden kefil yapmışlar. Maaşından haziran 2017 den beri kesinti yapılmış.biz bu konu için avukata danıştık icranın talebimize itiraz ettiğini söyledi bankadan 5.000 tl olarak kullandığımız ve ara ödemeler yaptığım krediye yapılandırma adı altında 8.000 tl olarak eşimi kefil yaptılar. Ama diğer arkadaşın kefillikte ne haberi var ne de imzası var. Borç 10.000 tl küsüratlı olarak kesintileri yapılıyor. LÜTFEN BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ !!!Maddi durumum çok kötü psikolojik tedavi görüyorum. Yardımınızı bekliyorum.

  • admin dedi ki:

   İlk önce geçmiş olsun. Anlattığınız kadarıyla size cevap verebiliriz. Bulunduğunuz ilin baro başkanlığına ya da adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına sorununuzu aktarırsanız gerekli yönlendirmeyi onlar yapacaktır.

 70. Meryem dedi ki:

  Telefonla arayıp kaplıcalardan ücretsiz faydalanacığımı söylediler.Gittiğimde küçük bir masada 5 saat beynimi durdurdular ve bana 24 bin türk lirasına 2+1 daire veriyoruz dediler sözleşmede 1+1 yazıyo.Dolandırıldığımı anladım tüketici hakları mahkemesine başvurdum 65 yaşındayım elimden emekli maaşı alıyorum ücretsiz avukat alabilir miyim ?

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Bu konuda bulunduğunuz ilin baro başkanlığına ya da adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına başvurmanızda fayda var. Onlar sizi yönlendirecektir.

 71. Mehmet HILALOGLU dedi ki:

  Efendim yaklaşık iki sene önce ben bir eczaneye gitmiştim ilacımı almak için yanlız ilacım orda yoktu depodan sipariş ettiler geldi kurye sonra gitti ilacını kayıp mı etti yoksa düşürdümu bilmiyorum tabi eczacida beni suçladı basit bir insan olduğumu gördü hakkımda suç duyurusunda bulundu. Bu iki sene zarfında eşimden ayrıldım mahkemeyi takip edemedim en sonunda yeni kimliğimi değiştirirken beni aldılar savcıya savcıda adli tıpa ordan ‘da heyete şimdi 30.03.18.’de Mahkemem var Antalya 9.Asliye Mahkemesinde saat 10’de. Lütfen bana yardım edin kimsem yok hayatta yapmadığım için çok korkuyorum. Telefon numaram 05375246913

  • Mehmet HILALOGLU dedi ki:

   Yardımınızı bekliyorum en azından bana bilgi verin ilk defa Mahkemeye çıkıyorum hayatımda. Yapmadığım için çok korkuyorum.

   • admin dedi ki:

    Geçmiş olsun. Bulunduğunuz ilin Baro başkanlığına ya da adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına başvurarak, gerekli bilgilendirmeyi alabilirsiniz.

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Bulunduğunuz ilin Baro başkanlığına ya da adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına başvurarak, gerekli bilgilendirmeyi alabilirsiniz.

 72. fuat dedi ki:

  bir mütahitim diye geçinen birinden topraktan daire aldım .ama mütahit param yok diye yapmadı toprak sahibide onunla olan anlaşmasını tek taraflı olatak fest edip başkasıyla anlaşmış elimde mütahitle yaptığımız noter tasdikli anlaşma var ama mütahit değiştiği için hak talep edemiyorum sanırım tabiki mütahit kayuplarda ne yapmamı tavsiye edersiniz

 73. Enes dedi ki:

  Merhaba admin benim annemin üzerine gayrimenkul var fakat annemin parasıyla değil babam üzerine yaptı şimdi babam boşanma davası açtı annemin evden başka birşeyi yok avukat alabilirmiyiz

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, konuyu bağlı bulunduğunuz ilin baro başkanlığına ya da adliyeler içerisinde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına sormanızda fayda var.

 74. EMİNE dedi ki:

  Merhaba eşim eve gelmiyor asgeri ücretle çalısıyorum kirada oturuyorum üniversite de okuyan bir kızım var onunla birlikte yaşıyoruz eşimin eve gelmemesi gibi açtığı borçlar evime geliyor boşanmak istiyorum devlet avukat tahsis edermi bilgi alabilirmiyim.

  • admin dedi ki:

   Bulunduğunuz ilin baro başkanlığı ya da adliyelerde bulunan ücretsiz avukat tutma bürolarına danışabilirsiniz ayrıca mahkemeye dava açmışsanız eğer ücretsiz avukat tutma talebinde bulunabilirsiniz. Ancak taktir ilgili büroların ve mahkemenindir.

 75. Aylanur dedi ki:

  İyi akşamlar ben barodan avukat aldım mahkeme masraflarını durumum olmadığı için devlet ödeyecekti şimdi avukat barodan aldığına rağmen benden 2.500 TL para istiyor onu ödememek için ne yapmam lazım

 76. Beyza Nur Özüpek dedi ki:

  Merhaba 18 yaşımdayım. 3 yıl önce hiçbir şekilde tanımadığım bir polis memuru tarafından ısrarlı bir şekilde takip edilmeye başlandım. Sürekli beni rahatsız ediyordu,okuluma geliyor,sokakta gittiğim yerlere kadar beni takip ediyordu sonrasında evime kadar gelip beni rahtsız etmeye başlamıştı. O dönemde kendisi polis olduğu için korkup şikayet edememiştim. Uzun bir süre sonra peşimi bırakmıştı ama bu sene tekrar beni rahatsız etmeye başladı. Sürekli geç saatlerde evime gelerek beni rahatsız ediyor. Psikolojik olarak çok kötü durumdayım,okuluma devam edemiyorum ve bana zarar vermesinden korkuyorum bir an önce bu durumdan kurtulmak istiyorum ama elimde hiçbir delil veya görgü tanığı yok buna rağmen adli yardıma başvurabilir miyim?

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Bu konuda bulunduğunuz ilin adliyesinde bulunan ücretsiz avukat başvuru büroları ile baro başkanlığında ilgili bölüme gitmenizi tavsiye ederiz.

 77. Arda dedi ki:

  T

 78. hulya dedi ki:

  merabalar biz bosanma dilekcesi yazip mahkemeye sunduk fakat adli yardim talep etmistik reddedilmis biz barodan avukat talep edebilirmiyiz bu durumda

 79. ali guven dedi ki:

  mrb 2 yıl önce abim bir cinayete kurban gitti şimdi ben bu kişilere bi kan parası olarak tazminat davası açmak istiyorum birde deden miras kalan yerin hukuk yoluyla satışa çıkmasını çünkü abimin katilinden biri (hala) oğlu bu dava için baro ücretsiz avukat tahin edermi CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM

 80. Rana dedi ki:

  Merabalar ben 20yasindayim 2yildir evliyim esimden siddet gordum haftanin 2gunu icki icen insan 8aylik bebegim var surekli yanunda bni dovuyo bagiriyo altinlarimi bozdurdu kendi evlenmeden once yaptigi banka borcuna yatirdi beni istemedigim sekilde bazi magzalardan urunler almami istedi bnde xor durunda kaldigim icin gidip aldim suanda uzerimde 8.5bin lira borc var ustelik oglumdan dna testi istiyor bosanmak istiyorum ne yaomaliyim

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım