Hoşgeldiniz  

Balıcıgil Kuşu’nun Özellikleri!!!

admin | 18 Mart 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının ötücükuşlar takımının özötücüler üstfamilyasının bir familyasıdır. Latince adı Meliphagidae’dir. Küçük ve orta boyda, çoğunlukla çiçeközüyle beslenen bir familyadır. Nemli tropikal ormanlardan, yarı çöl halinde kuru sıcak topraklara kadar değişik ortamlarda yaşarlar. Çiçeközünden başka böcekler ve ufak meyvenlerle beslenirler. Balcıgillerin en küçük türü boyu 7 cm’den kısa olan cücebalcıgildir. Latince ismi Oedistoma pygmaeum’dur. Ağaç çiçekleriyle beslenir; sürüler halinde dolaşırlar.

Meliphaga, Lichmera ve Melithreptus cinslerinin türleri, balcıgillerin en belirgin temsilcileridir. Çok çevik ve hareketlidirler. Böcek aramak için ağaç kabukları üzerinde dikine, tırtıl gibi tırmandıkları olur. Göğsünün iki yanında sarı lekeler bulunan siyah renkli Hawaii balcıgilleri yani Moho braccatus ağaç gövdesinde böcek avlarken, uzun kuyruk tüylerini tıpkı ağaçkakan gibi destek olarak kullanır. Yeni Gine’de yayaşan Melidectes nouhuysi, vaktinin çoğunu çürümüş yapraklar arasında yiyecek arayarak geçirir.

İri balcıgillerin yüz kısımları tüysüz ve renklidir. En büyük balcıgiller, Avustralya’da yaşayarlar. Tasmanya’nın sarı hotoz kuşu (Anthochaera paradoxa) 46 cm boyundadır. Hotoz, başın iki tarafında 5 cm uzunlğunda sarı tüyler halindedir. Balcıgillerin sesleri türlere göre değişir. Byüük kısmı göçücüdür. Yuvaları ağaç çatalları arasına kurulan kalın, kaba yapılı yuvalardan, ince söğüt dallarına kenarlarından tutunan, ince yapılı cep şeklinde yuvalara kadar değişiklik gösterir. Böyle yuvaların yapımında, ince ağaç kabuğu lifleri kullanılır. Yuvaları için canlı hayvanlardan hatta insanlardan kıl, saç yolarlar. Balcıgiller evcilleşebilen bir türdür.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

532 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım