Hoşgeldiniz  

Bahar Alerjisi Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

admin | 08 Haziran 2014 | Genel, Sağlık

Bahar Alerjisi Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bahar alerjisi bahar aylarında görülen, ağaçların, çiçek ve diğer bitki türlerinin çiçek açması sonucu polenlerin vücut üzerinde çeşitli reaksiyon göstermesidir. Bir ilkbahar bir sonbahar yaşadığımız günümüzde, bahar alerjisinin de zamanı değişiyor. Bahar alerjisi Mart ayında başlar. Mart ayında ilk ortaya çıkan polenler ağaç polenleridir. Nisan ve Mayıs aylarında ot polenleri kendini gösterir.

Saman nezlesi en sık rastlanan bahar alerjisidir. Burun, boğaz, gözde kaşıntı, sık hapşırma, nezle olma, geniz akıntısı en sık rastlanan şikayetlerdendir. Ayrıca kuru öksürük ve nefes darlığı gibi durumlarda meydana gelebilir.

Yapılan incelemeler sonucu astım hastalığının bahar aylarında daha da şiddetlendiği tespit edilmiştir. Nefes darlığı, hırıltılı solunum, öksürük, göğüste tıkanma hissi astım belirtilerindendir. Astım belirtileri ayrıca kedi-köpek tüyleri, iyi havalanmayan evlerde gelişen küf mantarı ve ev tozları sonucu da görülebilir.

İlkbahar’da grip ve benzeri virüsler bahar başlarında pnömoni-zatürreye yol açabilmektedir. Bu nedenle baş ağrısı, ateş, eklem ve kas ağrıları, yorgunluk gibi şikayetler dikkate alınmalı ve ateş ve öksürük ön planda olmadığı için pnömoni arka plana atılmamalıdır. Özellikle sigara içen, KOAH, kalp yetersizliği, diabet gibi kronik hastalıkları olan hastalar da dikkatli davranmalıdır.

 

Alerjiden Korunma Yolları Nelerdir?

Polen alerjileri olan kişiler hayatlarını kolaylaştıracak önlemler almalıdırlar. Örneğin dış mekanlar da az vakit geçirmeli, tatillerini iyi ayarlamalılardır. Ev içinde ve arabalarda polenlere karşı önlem almalı, sıklıkla temizlemeliler.

Bahar aylarında hekime düzenli gidilmeli çeşitli testler yaptırılmalıdır. Cilde uygulanan sulandırılmış alerjen ile özel kan testleri ile kişinin neye alerjisinin olduğu saptanmalıdır. Düzenli takip ve tedavi ile bahar alerjisi ve astım engellenmekte ya da stabil konumda tutulabilmektedir.

861 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım