Hoşgeldiniz  

Bağıtlakkuşu ve Balabankuşu’nun Özellikleri!!!

admin | 25 Şubat 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Bağırtlakkuşu: Yağmurkuşları takımının, çöltavuğugiller familyasından bir kuş türüdür. Latince adı Syrrhaptes Paradoxus’tur. Uzunluğu 47 cm’dir. Etopya’dan, Moğalistan’a kadar olan bölgede, özellikle bozkırlarda yaşarlar. Kuyruğu ve kantaları uzundur. Ayakları tüylüdür, üç parmağı vardır. Balçık rengindedir, üzerinde siyah benekler görülür. Büyük sürüler halinde Batı Avrupa’ya kadar gidebilirler.

Balabankuşları: Leyleksiler takımının, balıkçıgiller familyasına giren kuş türleridir. Daha çok bataklık ve sazlıklarda yaşayan, kendilerine özgü gür sesleri olan iri kuşlardır. Botaurus ve Ixobryhus adlı iki cinste toplanırlar. Balabankuşu (Botaurus Stellaris), Avusturalya’da yaşayan Botaurus Lentiginosus ve Güney Amerika’da yaşayan Botaurus Pinnatus ilk cinsi oluştururlar. Ixobrychus cinsi ise Kuzey Amerika’da yaşayan Ixobrycus exilis, Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya’da yaşayan Ixobrychus minutus ve Çin’de yaşayan Ixobrycbus sinensis türleridir.

Balabankuşu Avrupa’da bataklıklarda yaşar. Tüyleri sarımsı kahverengidir. Sırtı baykuşunki gibi kara, alt kısmı ise boyuna çezgilidir. Boyun ve ensedeki bir tutam uzun tüy dikleşebilir. Boyun ve bacaklar balıkçıkuşlarınınkinden daha kısadır. 7,5 cm boyundaki gaga, sarımsı yeşildir, gözler sarı, bacak ve ayaklar uçuk yeşil renklidir. Aşağı yukarı 76 cm boyunda, 1,3 kg ağırlığındadır.

Yerleşmeleri, sazkılklardaki ve uzun otlu durgun sulardaki yuva yapma koşullarına bağlıdır. Kuzey Jutlan’ın yani Danimarka’nın geniş bataklıkları, Hollanda kıyıları, Avusturya’nın Neusiedler gölü ve Tuna ırmağının bataklıkları balabankuşunun en yaygın yerleşme alanlarıdır.

Balabankuşunun rengi hayvanın korunmasına yardım eder. Bir tehlike sezince gagasını göğe doğru kaldırarak hiç kıpırdamadan dimdik durur. Amerika’da yaşayan Botaurus Lentiginosus türü, Avrupa türleri kadar sazlıklara bağlı değildir ve sık sık nemli çayırlarda dolaşır. Gri kahverenkli bir genel görünümü vardır. Boyu 58 cm’dir. Yazın ABD’nin kuzey yarısında ve Kanada’nın güneyinde yaşar; kışları daha güneye göç eder.

Ufak boylu Ixobrychus cinsinin Avrupa sınırları içinde yaşayan tek türüdür. Durgun akan dereler, akıntısı olmayan su birikintileri ve ufak havuzlarda bile yuva yaparlar. Gerek su yüzeyinin üstünde, gerekse sudan 3 metreden fazla yüksekte olmayan söğütlüklerde kurdukları yuvalarına Avrupa’nın hemen her yanından rastlanır.

Ixobrychus Exilis; ABD’de yaşayan daha ufak boylu bir türdür. Bu cinsin hemen bütün türleri göçücüdür. Boynunu ve gagasını havaya kaldırdığında bile boyu 35 cm aşmaz. Dişilerinin baş ve sırtları koyu kahverengi, erkeklerinin ise yeşilimsi siyahtır. İyi gizlenmesini bilen ve alaca karanlıkta uçan bu kuş, solucanlar, böcekler, kurbağalar, yumuşakçalar, balıklar ve kimi zaman da diğer kuşların yavruları ve yumurtalarıyla beslenir.

Balabankuşu, yuvasını su yüzeniden yüksekte, kökleri keçeleşmiş sazlıklara kurar. Yuvanın çevresi daha ince işlenmiş saz ve bataklık otlarından oluşur. Dişi Balabankuşu, 2-3 gün arayla yeşilimsi kahverengi 3-6 yumurta yumurtalar. Kuluçkaya yatan ve yavruları besleyen de yine dişi kuştur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

482 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım